Тексас

Сподели со своите пријатели

Федералниот апелационен суд го замрзна контроверзниот закон за имиграција во Тексас, еден од најстрогите закони донесени од која било американска држава во модерното време, објави во средата Би-Би-Си. Loading… Одлуката дојде само неколку часа откако Врховниот суд одобри SB4 да стапи на сила. SB4, кој администрацијата на претседателот Џо БајденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе шумски пожари го опустошуваат Северен Тексас, предизвикувајќи евакуација на илјадници жители, прекин на електричната енергија за илјадници домови и принудно затворање на постројката за нуклеарно оружје Пантекс. Loading… Гувернерот на Тексас, Грег Абот, прогласи вонредна состојба во 60 окрузи за да се овозможи распоредување на критичните ресурси за гаснењеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полиција во Тексас го пронајде телото на 11-годишното девојче кое исчезна минатата недела и сега се подготвува да поднесе обвинение за убиство против пријателот на нејзиниот татко. Loading… Полицијата во округот Полк извести дека телото на Аудрија Канингем го пронашле нуркачи во реката северно од Хјустон, пишува BBC. Откако наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Спорот меѓу републиканската администрација на гувернерот Грег Абот во Тексас и администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден продолжува, бидејќи Тексас одби да им дозволи на агентите на Федералната гранична служба да се приближат до паркот Шелби, област на границата на државата и Мексико преку која незаконски влегуваат имигранти. Loading… АмериканскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Eagle Pass во Тексас стана епицентар на опасниот конфликт меѓу Тексас и федералните власти за тоа како да се справат со мигрантската криза и кој има јурисдикција над тој дел од границата меѓу САД и Мексико. Loading… Спорот ескалираше на 10 јануари, кога властите во Тексас ги блокираа агентите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави во моментов се соочуваат со сериозна уставна криза, а центарот на конфликтот е поставен во однос на границата меѓу Тексас и Мексико. Loading… Гувернерот на Тексас, републиканецот Грег Абот, реши да постави жилет жица на границата поради големиот број нелегални влезови. Сепак, Врховниот суд нареди дека жицатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на повредени во експлозијата во хотелот во центарот на Форт Ворт, во американската сојузна држава Тексас, се зголеми на 21, соопштија официјални лица. Loading… Едно лице е во критична состојба, четири се тешко повредени, а останатите се малолетни, јавува NBC News. Претходно беше соопштено дека се повредени 11 лица.Прочитај повеќе

grayscale photo of woman standing on grass field

Сподели со своите пријатели

Врховниот суд во Тексас привремено ѝ забрани на бремената Кејт Кокс да абортира фетус со абнормалности, откако одлуката на судот во четвртокот ѝ даде медицински исклучок од законот кој дозволува прекинување на бременоста до шестата недела. Loading… Забраната стапи на сила неколку часа откако државниот обвинител Кен Пакстон поднесе жалбаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мал авион со пропелер се излизгал од пистата при слетување на аеродром во Тексас, пред да се лизне и да удри во автомобил што минувал по блискиот пат, јавува денеска Би-би-си. Loading… На видеото снимено од случаен минувач Џек Шнајдер се гледа како авионот лета низ ограда за време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мал приватен авион се урна на покрив од куќа во Тексас. Loading… Несреќата се случила нешто попладне во близина на аеродромот Џорџтаун додека авионот, во кој се наоѓале три лица, требало да слета. Во тек е истрага зошто се урнал авионот. Во авионот имало две жени и еден маж, тиеПрочитај повеќе