Светска здравствена организација

person in white jacket wearing blue goggles

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација не се откажува од идентификување на причините за пандемијата на Ковид, изјави денеска генералниот директор на СЗО, Тедрос Гебрејесус. Loading… „Неколку пати пишував и разговарав со високи кинески функционери, дури и пред неколку недели. Сите опции за потеклото на вирусот сè уште се на маса“, рече Тедрос,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во 2020 година, на секои две минути по една жена умирала од причини што може да се спречат поврзани со бременост и породување, покажа извештајот на Светската здравствена организација (СЗО) и другите тела на ОН. Loading… Во извештајот, објавен во четвртокот, се вели дека околу 287.000 жени ширум светот починалеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) ја повика меѓународната заедница итно да донира 84,5 милиони долари за итни здравствени потреби во Турција и Сирија по разорниот земјотрес. Loading… „Светската здравствена организација упати итен апел за 84,5 милиони долари за здравствени потреби по земјотресите во Турција и Сирија“, се вели во соопштението наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) потврди избивање на смртоносниот вирус Марбург во Екваторијална Гвинеја оваа недела. Loading… Досега е потврдено дека едно лице починало од инфекцијата, а се поврзува со уште осум смртни случаи, соопшти СЗО, пренесува N1 Хрватска. Уште 16 случаи на инфекција се сомнителни во Екваторијална Гвинеја, а пациентитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација денеска соопшти дека најновата појава на вирусот Х5Н1, попознат како птичји грип, мора редовно да се следи иако ризикот од заразување кај луѓето останува низок. Loading… Директорот на СЗО, Тедрос Гебрејесус, изјави дека овој вирус, кој се шири меѓу живината и дивите птици веќе 25 години, требаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација (СЗО) ги прогласи земјотресите што ги погодија Турција и Сирија за „вонредна состојба на трето ниво“ – со критичен 48-часовен прозорец за спасување заробени луѓе, јавува Anadolu. Loading… Регионалниот директор на СЗО, Ханс Клуге, за „Скај њуз“ изјави дека сите ресурси ги насочуваат кон овие две земји,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високи претставници на Светската здравствена организација (СЗО) изјавија дека потребите за хуманитарна помош на Сирија се на највисоко ниво по големиот земјотрес што уби илјадници луѓе во југоисточна Турција и северна Сирија. Loading… Аделхајд Маршанг, висок претставник на СЗО за кризи, рече дека Турција има силни капацитети за одговор наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Трката со времето и студот продолжува еден ден по насилните земјотреси кои го погодија југоисточниот дел на Турција и северот на Сирија, каде што бројот на жртвите продолжува да расте и над 5.000, јавуваат светските агенции. Loading… Турскиот потпретседател Фуат Октај изјави дека бројот на загинати во земјотресите со епицентарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација ја активираше својата мрежа на тимови за итна медицинска помош во Турција и Сирија за да им помогне на погодените од земјотресот, објави на Твитер генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус. Loading… Тимовите ќе пружат основна здравствена заштита на повредените и најранливите погодени од земјотресот, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација одлучи да го одржи максималното ниво на тревога за пандемијата на Ковид-19, точно три години откако ја прогласи болеста за вонредна состојба за јавно здравје од меѓународно значење. Loading… Генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус ги следеше препораките на Комитетот за вонредни ситуации за Ковид-19, составенПрочитај повеќе