Свет

Вести од Светот.

Сподели со своите пријатели

Семејството на Марија Мајер и Лудвиг Гиш се преселило од Латинска Америка во Љубљана во 2017 година. Loading… На своите соседи им кажале како сметаат на се посилното зголемување на криминалот во Аргентина, па решиле да се преселат со своите две мали деца во помирна и побезбедна Европа. Веднаш имПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонец уапсен во Кина, чие ослободување го бара Токио, е осомничен за шпионажа, објави во понеделник кинеската влада. Loading… „Јапонскиот државјанин е осомничен за вмешаност во шпионски активности, прекршувајќи го Кривичниот закон и Законот за антишпионажа на Народна Република Кина“, изјави Мао Нинг, портпаролка на кинеското Министерство за надворешни работи.Прочитај повеќе

photo of brown bench near swimming pool

Сподели со своите пријатели

Службата за имиграција на тајландскиот град Пукет објави дека ги издала првите црвени и жолти картони според новиот систем за борба против прекршувањето на законот, пишува тајландскиот весник „Пхукет њуз“, повикувајќи се на властите, пренесува РИА Новости. Loading… „Во првата половина на март двајца Французи, државјанин на Украина и државјанинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го заклучи целиот северен град Хисан откако исчезнаа 653 куршуми за време на неодамнешното воено повлекување. Loading… Полицајците наизменично ги претресуваат домовите во градот со околу 200.000 жители, изјавија два извори за Радио Слободна Азија, пишува Euroweeklynews. „Градот ќе остане затворен додека не се пронајдатПрочитај повеќе

wedding, marriage, husband

Сподели со своите пријатели

Зголемената инфлација ги погоди свадбите во Унгарија, кои беа поттикнати од великодушните семејни мерки на премиерот Виктор Орбан во претходните години, при што бројот на бракови е на најниско ниво во последните девет години. Loading… Унгарија оваа година има највисока просечна инфлација во ЕУ од 16,4 отсто, поради зголемените цениПрочитај повеќе

man in black shirt driving car

Сподели со своите пријатели

Возачите во Германија покажуваат зголемен интерес за купување автомобили со бензински мотори, и покрај притисокот на еколошките активисти за возила со нула емисија, покажа истражување. Loading… Во истражувањето на Форса нарачано од Таргобанк, 30 отсто од возачите изјавиле дека би купиле автомобил со бензински мотор, според истражувањето објавено во неделата.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската полиција сомничи државјанин на Србија (61) за страшниот напад што се случи во петокот вечерта во Берлин, во кој беа повредени три лица.. Loading… Полицијата извести дека напаѓачот во петокот вечерта активирал граната во влез на станбена зграда и ранил две жени на возраст од 42 и 48 годиниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца членови на екипажот загинаа, а еден е исчезнат, откако избувна пожар на танкер што превезуваше гориво до терминалите на индонезиските острови Бали и Ломбок, соопшти денеска енергетската компанија Пертамина. Loading… Екипажот на изнајмениот танкер МТ Кристин броел 17 членови и превезувал речиси шест тони гориво кога избувнал пожарот.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На денешен ден во 1977 година, два Боинг 747 се судрија на писта покриена со магла на аеродромот во Тенерифе (поранешен Лос Родеос) во Шпанија. Loading… Тоа е најлошата авионска несреќа досега. Загинаа 583 лица. Се започна со експлозија на аеродромот Гран Канарија во Шпанија. Поради овој настан, неколку летовиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Штрајк на целиот транспортен сектор во Германија, еден од најголемите во последните децении во најголемата европска економија, утринава го парализираше воздушниот, железничкиот, поморскиот и автобускиот сообраќај. Loading… Еднодневниот штрајк свикан од синдикатот Верди и железничкиот синдикат ЕВГ е последен во неколкумесечните индустриски акции што ги погодија големите европски економии бидејќиПрочитај повеќе