Сверен тек

Сподели со своите пријатели

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус денеска предупреди дека обвинувањата дека Украина стои зад експлозиите на гасоводот „Северен тек“ се „предвремени“, пренесува Ројтерс. Loading… Тој ова го изјави за време на неговиот престој во Стокхолм, каде што се состануваат министрите за одбрана на ЕУ, и по објавувањето на Њујорк тајмс,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Русија денеска ја покани на интервју американската амбасадорка во Москва Лин Трејси и ѝ врачи демарш поради, како што се наведува, зголемената вмешаност на САД во конфликтот во Украина. Loading… „Демаршот беше доставен до шефот на дипломатската мисија на САД, кој беше поканет во рускотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведскиот сеизмолошки институт објави дека се регистрирани две експлозии во близина на местото на истекување на гасоводи „Северен тек“ еден и два, кои би требало да носат руски гас под Балтичкото Море до Европа. Loading… Експлозиите биле пријавени во близина на данскиот остров Борнхолм. Втората експлозија била еквивалентна на земјотресПрочитај повеќе