Суми

Сподели со своите пријатели

Пет лица загинаа во денешниот напад со руски дрон врз станбена зграда во регионот Суми, на северот на Украина, додека има повредени во украинското гранатирање на Доњецк, јавуваат украинската и руската страна. Loading… „Во северниот регион Суми е погодена станбена зграда, пет лица загинаа – мајка со два сина иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската државна телевизија јави дека денеска во раните утрински часови се слушнале експлозии во украинските градови Миколаев и Запорожје, додека во главниот град Киев се слушале сирени за воздушни напади. Loading… Пет експлозии одекнаа во Херсон, јавија руските медиуми. Експлозиите се случиле во Запорожје, потврди шефот на градската администрација АлександарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пет украински региони делумно или целосно останаа без струја во неделата, објави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Loading… Тој на Телеграм напиша дека регионот Харков и делот од Доњецк што го контролира Киев се без струја. „Делумни исклучувања беа пријавени во регионите Запорожје, Дњепропетровск и Суми“, нагласи Зеленски, пренесе ТАС С.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски воздушен напад утринава погоди болница во регионот Суми, на североистокот на Украина, при што е уништена зградата и повредени се неколку лица, соопшти гувернерот на регионот Дмитро Живицки. Loading… „Руската авијација, која не ја премина украинската граница, пукаше во болницата. Просториите се уништени, некои се ранети“, објави на ТелеграмПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На жителите на регионот Суми во северна Украина им се советува виртуелно да присуствуваат на велигденските литургии овој викенд поради загриженоста за потенцијалните „провокации“ на Русија. Loading… „Апелираме до луѓето да останат дома за велигденските празници“, рече Дмитро Живицки, началник на воената управа на Суми, додавајќи дека ќе се организираПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на украинската област Суми, Дмитро Живицки, на Фејсбук објави дека регионот е чист од руски сили, но дека сѐ уште се слушаат експлозии додека спасувачите ја уништуваат муницијата оставена од руската армија. Loading…   Украина се подготвува за голема руска офанзива на исток   „Областа е ослободена од орки,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили активно се повлекуваат од регионот Суми во североисточна Украина, тврди регионалниот гувернер. Додава дека опремата ја носат со себе. Loading… Минатата недела имаше прилив на руски војници меѓу Билопил и Конотоп, лоцирани северозападно од градот Суми, каде што „неселективно пукаа и го тероризираа населението“, изјави Дмитро Живицки, шефПрочитај повеќе