Starship

Сподели со своите пријатели

Ракетата Starship на SpaceX беше лансирана на својот трет пробен лет од базата во Тексас. Loading… Со овој подвиг компанијата е задоволна, постигнато е многу пред ракетата најверојатно да се распадне.     Летот траеше речиси еден час. Се очекуваше да слета во Индискиот Океан, за да се отвори можностПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

SpaceX би можел да го изврши првиот тест на орбиталниот лет на Starship веќе следната недела. Loading… Во четвртокот, приватната вселенска компанија во сопственост на милијардерот Илон Маск твитна нови фотографии од ракетата во Бока Чика, Тексас. „ Starship е подготвен“, напишаа тие. Тимот работи на пробно лансирање следната недела,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

SpaceX може да се обиде да го лансира својот џиновски ракетен систем Starship во орбитата во март, изјави извршниот директор на компанијата, милијардерот Илон Маск, што е особено важно во контекст на планот на НАСА да испрати астронаути на Месечината во следните неколку години. Loading… „Ако преостанатите тестови поминат добро,Прочитај повеќе