Илон Маск ќе се обиде да го лансира ракетниот систем Starship во март

Сподели со своите пријатели

SpaceX може да се обиде да го лансира својот џиновски ракетен систем Starship во орбитата во март, изјави извршниот директор на компанијата, милијардерот Илон Маск, што е особено важно во контекст на планот на НАСА да испрати астронаути на Месечината во следните неколку години.

Loading...

„Ако преостанатите тестови поминат добро, ќе се обидеме да го лансираме Starship следниот месец“, рече Маск како одговор на твитот за Starship.

SpaceX се обидува да го лансира Starship во орбитата за прв пат од минатата година

Маск во јануари изјави дека има реална можност за лансирање на Starship кон крајот на февруари, додавајќи дека обидот за лансирање во март изгледа многу веројатно.

SpaceX се обидува да го лансира својот гигант Starship во орбитата за прв пат од минатата година, што ќе биде клучен демонстративен лет бидејќи има за цел да ги однесе астронаутите на НАСА на Месечината.

Starship треба да стане водечки ракетен систем на SpaceX штом целосно ќе се развие, наследувајќи ги ракетите Falcon 9 за повеќекратна употреба.

Во 2021 година, НАСА го избра Starship на SpaceX за планираното слетување на луѓето на Месечината околу 2025 година, за прв пат од 1972 година.

Таа мисија, според договор вреден околу 3 милијарди долари, бара неколку пробни вселенски летови, што би можело да го одложи почетокот на мисијата.