Снихуривка

Сподели со своите пријатели

Украинските војници во четвртокот тврдеа дека го вратиле јужниот град Снихуривка од руските сили, велејќи дека тој бил ослободен во видео објавено на социјалните мрежи и на украинската национална телевизија. Loading… Градот, кој се смета за последен преостанат град под руска окупација во регионот на Миколаев, е важен за контролаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припадниците на извидувачкиот баталјон на украинската армија објавија видео за кое тврдат дека е снимено во Снихуривка, Миколаевската област, јужна Украина. Loading… Ако видеото е автентично, тоа е првиот официјален доказ дека Украина навистина го ослободила тој град од руската окупација. „Денеска, 10.11.2022 година, од силите на извидувачкиот баталјон бешеПрочитај повеќе