смртна казна

brown and white short coated dog in cage

Сподели со своите пријатели

Затвореник од Алабама, САД, Кенет Јуџин Смит (58) стана првиот осуденик во светот кој бил погубен со азотен гас. Loading… Во четвртокот, официјалните лица го одведоа во комората за смрт, каде Смит беше принуден да вдишува смртоносна концентрација на азотен гас. Ова е прв пат во историјата, каде било воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот суд денеска го осуди на смрт Шинџи Аоба (45), кој во 2019 година запали студио за снимање анимирани филмови во Кјото, кога животот го загубија 36 лица, што се смета за едно од најтешките масовни убиства во Јапонија, пренесува Кјодо. Loading… Аоба во Окружниот суд во Кјото призна декаПрочитај повеќе

green white and red flag on pole during daytime

Сподели со своите пријатели

Иранските власти денеска погубија поранешен вработен во банка, осуден за убиство на висок свештеник во април, објавија државните медиуми. Loading… Ајатолахот Абас Али Сулејмани (77) беше највисокиот член на иранското свештенство кој беше убиен, по протестите и крвавата пресметка меѓу безбедносните сили и демонстрантите, пренесува АП. Демонстрантите излегоа на улицитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Врховниот суд на Иран ја потврди смртната казна на маж прогласен за виновен за убиство на војник за време на протестите предизвикани од смртта на Махса Амини минатата есен. Loading… „Врховниот суд ја потврди смртната казна на лицето кое го уби членот на Чуварот на револуцијата, Али Назари, во октомвриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сингапур погуби жена за прв пат по речиси 20 години, една од двете планирани егзекуции за оваа недела. Loading… Сингапурката Саридеви Џамани беше осудена на смрт во 2018 година, откако беше прогласена за виновна за поседување околу 30 грама хероин, за кој полицијата рече дека планирала да го продаде, споредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кувајтските власти денеска егзекутираа пет лица, вклучително и еден човек осуден за учество во напад на џамија во 2015 година, во кој загинаа 26 лица, соопштија обвинителите. Loading… Јавното обвинителство ја надгледуваше примената на смртната казна. Осудените биле егзекутирани во централниот затвор во Кувајт, пренесува Бета-Франс прес. Повеќето се осудениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца мажи осудени за вмешаност во нападот на шиитското светилиште во Шираз на југот на земјата, во кој загинаа 13 лица, денеска беа јавно егзекутирани во Иран, јавува Мизан онлајн (Мизан онлајн), новинската агенција на правосудните органи. Loading… Двајцата, чија националност не е наведена, биле обесени во зори на улицаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Талибанците вчера ја извршија втората потврдена јавна егзекуција во Авганистан откако ја презедоа власта во 2021 година. Loading… Судот осуди на смрт маж идентификуван само како Аџмал од главниот град Кабул, кој беше прогласен за виновен за убиство на пет лица во два одвоени инциденти минатата година. Егзекуцијата ја извршилПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во американската сојузна држава Флорида егзекутираа маж кој е осуден на смрт речиси 40 години, откако тој сексуално нападнал и убил две жени. Loading… Двејн Овен (62) добил смртоносна инјекција и бил прогласен за мртов во 18:14 часот во затворот Рејфорд, изјави портпаролката на државниот казнено-поправен дом. На судењето,Прочитај повеќе

a couple of people in orange jackets standing next to each other

Сподели со своите пријатели

Маж кој уби двајца затворски чувари во 2000 година беше погубен во вторникот, откако гувернерот на Мисури, Мајк Парсонс и Врховниот суд на САД одбија да интервенираат, иако неколку поротници во случајот потпишаа петиција да не се изврши смртната казна. Loading… Мајкл Тизиус (42) беше осуден во 2011 година заПрочитај повеќе