Си Џинпинг

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг за време на разговорот со германскиот канцелар Олаф Шолц во Пекинг изјави дека Кина не е вклучена во руската војна против Украина, пренесува германската агенција Дпа. Loading… „Кина не е ниту страна ниту учесник во украинската криза“, се вели во соопштението објавено во вторникот по средбатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соработката меѓу Кина и Германија не е ризик, туку гаранција за стабилни односи и можност за иднината, изјави денеска во Пекинг кинескиот претседател Си Џинпинг, во време кога Европската унија се жали на кинеските производи кои ги преплавуваат европските пазари. Loading… Индустриските и синџирите на снабдување на Кина и ГерманијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден и кинескиот претседател Си Џинпинг одржаа телефонски разговор во кој се осврнаа на Тајван, регионалните и глобалните прашања, како и американските извештаи за наводната непазарна политика на Кина. Loading… Во текот на вчерашниот разговор, Си побарал од Бајден САД да ја почитуваат политиката на една КинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина денеска му честиташе на Владимир Путин за победата на претседателските избори во Русија, изразувајќи уверување дека односите меѓу двете земји „ќе продолжат да напредуваат“ во наредните години. Loading… „Кина ги испраќа своите честитки“, изјави за новинарите портпаролот на Министерството за надворешни работи Лин Џијан. „Уверени сме дека под стратешкоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

14-тиот Национален народен конгрес, националното законодавно тело на Кина, денеска ја започна својата седница, на која премиерот Ли Кианг, презентирајќи го извештајот за работата на владата, изјави дека земјата ги постигнала главните цели за економски и социјален развој за 2023 година и покрај бројните тешкотии и предизвици во земјата иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека руските и кинеските лидери Владимир Путин и Си Џинпинг, за разлика од актуелниот шеф на Белата куќа Џозеф Бајден, ги сакаат своите земји и сакаат тие да бидат успешни. Loading… – Тој (американскиот претседател Џозеф Бајден) разговара со Путин и Си Џинпинг. СакалеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Односите меѓу Русија и Кина се на цврста основа, а способноста на двете земји да се соочат со предизвиците станува се посилна, изјави денеска кинескиот претседател Си Џинпинг за време на разговорите со рускиот премиер Михаил Мишустин во Пекинг. Loading… – Денеска поставивме цврсти темели за интеракција, чиј обем иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска пристигна во дводневна посета на Виетнам, со цел да се спротивстави на растечкото влијание на САД врз оваа земја од југоисточна Азија. Loading… Си Џинпинг „пристигна со специјален авион напладне по локално време во Ханој и ја започна државната посета“, објави CCTV. Си ќе сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на Европската унија се сретнаа со кинескиот претседател Си Џинпинг во четвртокот во Пекинг за да разговараат за прашања кои се движат од трговскиот дисбаланс на двете страни до Украина. Loading… Си ја повика Унијата да соработува со Кина со цел да се обезбеди глобална стабилност, да се зголемиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска испрати телеграма со сочувство до неговиот американски колега Џозеф Бајден по смртта на поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи. Loading… „Кисинџер беше драг, стар пријател на кинескиот народ и ќе биде запаметен по неговата искрена посветеност на кинеско-американските односи“,Прочитај повеќе