Серхи Черевати

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Источната група на вооружените сили на Украина, Серхи Черевати изјави дека руската армија постојано користи касетна муниција во војната против Украина. Loading… – Русите постојано користат касетна муниција. Немаше време кога не го користеа. Единствено такво време е времето потребно за снабдување на таа муниција – рече тој.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската војска денеска соопшти дека им го предала Соледар на Русите, две недели откако Москва објави дека го освоила градот во источна Украина. Loading… „По неколкумесечни тешки борби, украинските вооружени сили го напуштија градот и се повлекоа на подготвените позиции“, изјави денеска портпаролот на украинската армија за источната зона, СерхиПрочитај повеќе