Сергеј Рјабков

Сергеј Алексеевич Рјабков е руски политичар, кој моментално ја извршува функцијата заменик министер за надворешни работи на Руската Федерација од 2008 година.

Тој е роден на 8 јули 1960 година во тогашен Ленинград, во Советскиот сојуз, а денешен Санкт Петербург.

На 22-годишна возраст, во 1982 година, дипломирал на Московскиот државен институт за меѓународни односи. По дипломирањето, Сергеј Рјабков веднаш се приклучил на руското Министерство за надворешни работи.

Од 1995 година работи во Одделот за европска соработка при Министерството за надворешни работи. Во 2002 година Рјабков работел како советник во Руската амбасада во Вашингтон.

Во 2006 година, Рјабков се вратил во Москва и бил назначен за шеф на неговиот поранешен оддел (Одделот за европска соработка). Тој бил назначен за заменик министер за надворешни работи во 2008 година.

На 28 декември 2021 година, САД и Русија објавија дека ќе се одржат билатерални разговори во Женева на 10 јануари 2022 година, за да се разговара за загриженоста за нивната соодветна воена активност и да се соочат со зголемените тензии околу Украина. Разговорите ги водеа Сергеј Рјабков и заменик-државниот секретар на САД, Венди Шерман.

Во продолжение сите вести за Сергеј Рјабков.

Сподели со своите пријатели

Високи функционери на Русија и САД одржуваат спорадични телефонски разговори, Москва му дава сигнали на Вашингтон за опасноста од ескалација во Украина, изјави заменик-министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Рјабков. Loading… „Не коментирам за содржината на контактите низ различни линии, на различни нивоа. Повремено се водат телефонски разговори, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Не е исклучено во Украина американските власти да поминат како во Виетнам и Авганистан, изјави заменик-шефот на руската дипломатија Сергеј Рјабков. Loading… „Американците ќе мора повторно да научат ако не сакаат да завршат како во Виетнам, Авганистан или други конфликти“, рече високиот дипломат, посочувајќи дека истото може да им сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД се повеќе се фокусираат на промена на владата и организирање внатрешни немири во Русија, изјави заменик министерот за надворешни работи на Руската Федерација Сергеј Рјабков. Loading… „САД не само што започнаа хибридна војна против Русија, која се води, очигледно, до последниот Украинец. Тие сè уште сакаат да ѝ нанесатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Москва и Вашингтон не се во контакт поради влошување на ситуацијата на Блискиот исток, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, пренесува Танјуг. Loading… „Не, не сме во контакт“, изјави Рјабков за Интерфакс. Во последниот израелско-палестински конфликт од саботата наутро загинаа повеќе од 1.600 луѓе од дветеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека единствената цел на нуклеарната реторика на Г7 е да ги подложи Москва и Пекинг на психолошки, воен и политички притисок. Loading… Минатата недела, во првата изјава за нуклеарното разоружување издадена на самитот, Г7 ги повика Русија и Кина да бидат потранспарентни во односПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков денеска изјави дека Русија и САД останале во контакт во врска со Новиот договор СТАРТ за контрола на нуклеарното вооружување, и покрај суспензијата на учеството на Москва во договорот, пренесува Ројтерс повикувајќи се на РИА Новости. Loading… Рјабков рече дека не очекува значителенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков тврди дека Украина ги одложува преговорите за создавање безбедносна зона околу нуклеарната централа Запорожје, пишува Си-Ен-Ен. Loading… „Процесот на преговори не е лесен. Ги проследивме нашите предлози до Рафаел Гроси, генерален директор на Меѓународната агенција за атомска енергија. Колку што знаеме, КиевПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот американски амбасадор во Русија, Лин Трејси, ќе пристигне во Москва во наредните денови, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков. Loading… Рјабков рече дека сегашната ситуација не е погодна за одредување нов датум за седница на руско-американската консултативна комисија за Договорот за намалување и ограничување наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неопходно е да се запрат нелегалните активности на Вашингтон во областа на биолошкото оружје, бидејќи тоа претставува закана за безбедноста на Русија и другите региони во светот, изјави денеска заменик-министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Рјабков. Loading… Неопходно е да се воспостави соодветен механизам за верификација и да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија прави се за што поскоро да го реши проблемот со Киев, кој ја гранатираше нуклеарната централа Запорожје и да ја обезбеди безбедноста на централата, изјави денеска рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков. Loading… „Од наша страна, правиме се што е можно за да го решиме проблемот, да гоПрочитај повеќе