Сент Винсент и Гренадини

Сподели со своите пријатели

Ураганот Берил ја зафати Јамајка, откако невремето корнеше дрвја, однесе крв и уништи фарми на помалите карипски острови. Loading… Најмалку девет лица загинаа во силниот ураган од четврта категорија, но се очекува бројот на жртвите да расте. „Сè е уништено, немаше ништо на островот Палм“, рече Кејти Росиак, менаџер наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку седум лица загинаа во минување на ураганот Берил над југоисточниот дел на Карибите, а тој ураган денеска се „подготвува“ да ја погоди Јамајка, а потоа и Кајманските Острови, предупреди Американскиот центар за урагани (NHC). Loading… Првиот ураган во сезоната во Атлантикот вчера беше намален на категорија 4, од врвотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Речиси секоја зграда на островот Унион, кој е дел од Сент Винсент и Гренадини, беше срамнета или сериозно оштетена по моќниот ураган Берил. Loading… „Островот е во ужасна состојба откако Берил помина. Речиси сите се бездомници. Речиси ниту една зграда остана да стои. Куќите се срамнети со земја, патиштата блокирани,Прочитај повеќе