Сент Луис

Сент Луис е вториот по големина град во Мисури. Се наоѓа во близина на сливот на реките Мисисипи и Мисури.

Во 2020 година, самиот град имал население од 301.578, додека метрополитенската област на би-држава, која се протега во Илиноис, имала проценета популација од над 2,8 милиони, што го прави најголемата метрополитенска област во Мисури, втора по големина во Илиноис и 20-ти по големина во САД.

Околу петнаесет семејства од Босна се населиле во Сент Луис помеѓу 1960 и 1970 година. По започнувањето на босанската војна во 1992 година, почнале да пристигнуваат повеќе босански бегалци.

До 2000 година, десетици илјади босански бегалци се населиле во Сент Луис со помош на католичките здруженија за помош .

Повеќето босански бегалци се муслимани, етнички Бошњаци (87%). Тие се населиле првенствено во јужниот дел на градот. Босанските Американци се добро интегрирани во градот, развивајќи многу бизниси и етнички/културни организации.

Се проценува дека 70.000 Босанци живеат во областа на метрото, што е најголема популација на Босанци во САД и најголемо босанско население надвор од нивната татковина.

Највисока концентрација на Босанци е во соседството на Бево Мил и во Афтон, Мелвил и Оуквил во јужниот дел на округот.

Во продолжение сите вести на оваа тема.

Сподели со своите пријатели

Полицајците од Сент Луис го застрелале 16-годишниот Дерил Рос, кој наводно посегнал по пиштол, соопшти денеска полицијата. Loading… Рос, кој е Афроамериканец, е убиен синоќа нешто по 23:30 часот на бензинска пумпа во северниот дел на градот, пренесе АП. Во полицискиот извештај за инцидентот се наведува дека еден од полицајцитеПрочитај повеќе