Саудиска Арабија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман е назначен за премиер на Саудиска Арабија. Loading… Експертите велат дека потегот најверојатно ќе го заштити саудискиот принц од потенцијално штетна американска тужба за неговата наводна улога во убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги. Саудиска Арабија објави дека кралот Салман прави исклучок од саудискиот закон иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во Саудиска Арабија соопштија дека заплениле 46 милиони таблети амфетамин кои биле шверцувани во пратка брашно, што е рекорд за кралството. Loading… Безбедносните сили ја следеле пратката додека пристигнувала во Ријад и била префрлена во магацин, соопшти Генералниот директорат за контрола на наркотици. Шест Сиријци и двајца Пакистанци беаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жена од Саудиска Арабија, студентка на Универзитетот Лидс во Велика Британија, која се вратила дома на одмор, е осудена на 34 години затвор затоа што имала профил на Твитер каде што следела и ретвитувала неистомисленици и активисти. Loading… Специјалниот суд за тероризам на Саудиска Арабија ја објави пресудата само неколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Саудискиот нафтен гигант „Арамко“ го собори сопствениот рекорден профит, бидејќи во вториот квартал од оваа година оствари профит од 48 милијарди долари. Loading… Ова е зголемување од 90 отсто во споредба со истиот период минатата година и претставува највисока нето добивка на најголемиот светски извозник на нафта од 2019 година.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во Саудиска Арабија заплениле играчки, облека и други предмети во боја на виножитото од продавниците во главниот град Ријад со цел да ја потиснат хомосексуалноста, објавија државните медиуми, пренесува Гардијан. Loading… Во оваа земја, како и во другите земји на Блискиот Исток, хомосексуалноста е кривично дело. Предметите на коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Преубавата Асил Ал Хамад го одбележа укинувањето на забраната за возење автомобили за жени со дружењето со Јагуар, кој го провоза на тркачка патека во својата татковина, Саудиска Арабија. Посебен настан за жените во Саудиска Арабија, кои сега можат легално да возат автомобил. Тоа не е единствената вест затоа штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жените во Саудиска Арабија вечерва после полноќ ќе можат да седнат зад воланите. Промените се најавени минатиот септември, а од почетокот на овој месец се издадени и првите возачки дозволи. Во Саудиска Арабија жените ќе можат да започнат бизнис Loading… Саудиска Арабија е единствената земја во светот во која наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По големата дипломатска криза, Саудиска Арабија сака физички да се раздели од Катар, да стане остров и како што пишува Бизнис Инсајдер, Владата на Саудиска Арабија веќе распишала конкурс за проектот „Канал Салва“ вреден 745 милиони долари, на кој се пријавиле пет интернационални компании. Каналот долг 61 километар би требалоПрочитај повеќе