Саудиска Арабија

Сподели со своите пријатели

Властите во Саудиска Арабија заплениле играчки, облека и други предмети во боја на виножитото од продавниците во главниот град Ријад со цел да ја потиснат хомосексуалноста, објавија државните медиуми, пренесува Гардијан. Loading… Во оваа земја, како и во другите земји на Блискиот Исток, хомосексуалноста е кривично дело. Предметите на коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Преубавата Асил Ал Хамад го одбележа укинувањето на забраната за возење автомобили за жени со дружењето со Јагуар, кој го провоза на тркачка патека во својата татковина, Саудиска Арабија. Посебен настан за жените во Саудиска Арабија, кои сега можат легално да возат автомобил. Тоа не е единствената вест затоа штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жените во Саудиска Арабија вечерва после полноќ ќе можат да седнат зад воланите. Промените се најавени минатиот септември, а од почетокот на овој месец се издадени и првите возачки дозволи. Во Саудиска Арабија жените ќе можат да започнат бизнис Loading… Саудиска Арабија е единствената земја во светот во која наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По големата дипломатска криза, Саудиска Арабија сака физички да се раздели од Катар, да стане остров и како што пишува Бизнис Инсајдер, Владата на Саудиска Арабија веќе распишала конкурс за проектот „Канал Салва“ вреден 745 милиони долари, на кој се пријавиле пет интернационални компании. Каналот долг 61 километар би требалоПрочитај повеќе