Саудиска Арабија

white concrete building under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

По повеќе од 70 години, во Саудиска Арабија е отворена првата продавница за алкохол, што е уште еден чекор во либерализацијата на до неодамна ултраконзервативното кралство. Loading… Иако продажбата е ограничена на немуслимански дипломати, продавницата во Ријад доаѓа во време кога престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман, сака даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Eнтони Блинкен оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, принцот Фајсал бин Фархан, во кој ги осуди нападите на јеменското движење Хути врз трговски бродови во меѓународните води во Црвеното Море, соопшти Стејт департментот. Loading… Хутите поддржани од Иран влегоа во војната меѓуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заврши средбата меѓу претседателот на Русија, Владимир Путин, и престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман ал-Сауд во Ријад. Loading… Со ова заврши и блискоисточната турнеја на рускиот лидер, кој претходно престојуваше во Обединетите Арапски Емирати. Како што изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, средбата на која првично присуствуваа делегациитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе ги посети Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати. Loading… По тој повод ќе им донесе и подароци на домаќините, пишува ТАСС. За ова новинарите ги информираше помошникот на шефот на руската држава Јуриј Ушаков, одговарајќи на прашањето на ТАСС. „Да, подароците, се разбира, подароцитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе ги посети Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, домаќини на овогодинешната меѓународна климатска конференција COP28. Loading… И посетите и враќањето на Путин во Русија, како што беше предвидено, ќе траат 24 часа, бидејќи рускиот претседател ги закажа обврските следниот ден, пренесе руската агенција ТАСС.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во заедничката изјава на Катарско-саудискиот координативен совет, емирот на Катар и саудискиот престолонаследник изразија „длабока загриженост поради хуманитарната катастрофа“ во Појасот Газа. Loading… Емирот Шеик Тамим бин Хамад Ал Тани и престолонаследникот Мохамед бин Салман, исто така, ја истакнаа потребата од „запирање на воените операции на палестинските територии и потребатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин во среда ќе престојува во работна посета на ОАЕ и Саудиска Арабија, изјави за новинарите Дмитриј Песков, секретар за печат на шефот на државата, пренесува РИА Новости. Loading… „Утре претседателот Путин ќе ги посети ОАЕ и Саудиска Арабија. Сето ова всушност ќе се случи за еденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите Арапски Емирати планирале да ја искористат својата улога како домаќин на климатските разговори на Обединетите нации како можност за склучување деловни зделки за нафта и гас, дознава Би-Би-Си. Loading… Протечените брифинг документи откриваат планови да се разговара за договорите за фосилни горива со 15 земји. Телото на Обединетите нацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Футуристички ски-центар Тројена ќе се гради среде саудиската пустина. Loading… Ќе се користи за скијање три месеци од годината, додека остатокот од годината ќе се користи за спортови на вода и планински велосипедизам. Скијачкиот центар ќе биде на планините на Неон – футуристички град чија изградба ќе чини дури 500Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Саудиска Арабија го осуди нападот на Израел врз болницата Шифа во градот Газа, кој го нарече „еклатантно кршење на меѓународното право“. Loading… Како што пренесува „Тајмс оф Израел“, гранатирањето во близина на друга болница го осуди и Саудиска Арабија. Во соопштението на саудиското Министерство за надворешни работи, меѓународните институции сеПрочитај повеќе