Војна во Украина (Page 82)

На 24 февруари 2022 година, Русија започна голема инвазија на Украина, означувајќи голема ескалација на тековната Руско-украинска војна.

Во продолжение последните вести на оваа тема.

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа во ново видео обраќање рече дека Руската Федерација мора да биде прогласена за држава која го спонзорира тероризмот, а нејзините вооружени сили за терористичка организација. Loading…   Чеченците и руската војска го окупираа Рубижне, градот беше претворен во урнатини   Според него, Киев работи иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија контролира 80 отсто од територијата на Луганск, соопшти денеска гувернерот на Луганската област Серхи Хајдаи. Loading…   Чеченците и руската војска го окупираа Рубижне, градот беше претворен во урнатини   „Да, Русите контролираат 80 отсто од територијата на Луганск. Кремина е под руска контрола, како и Рубижне и Попасна.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Египет активно се врти кон Латинска Америка и Азија за да го компензира падот на бројот на туристи од Русија и Украина во контекст на ескалацијата на конфликтот во Украина, пренесува Блумберг. Loading…   Доларот ослабе, цената на нафтата порасна   Новите меѓународни директни летови до одморалиштата на Црвеното МореПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рамзан Кадиров, лидерот на руската република Чеченија, изјави дека руските сили денеска ќе имаат целосна контрола над фабриката за челик Азовстал во Мариупол. Loading…   Украина предложи преговори на Русија во Мариупол   „Пред ручек или после ручек, Азовстал ќе биде целосно под контрола на силите на Руската Федерација“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чеченските борци заедно со руските и проруските сили во украинскиот регион Луганск го зазедоа градот Рубижне и блиската Кремина, според снимките што кружат на социјалните мрежи. Loading… Сликите од Рубижне покажуваат значително уништување во центарот на градот и северните области.   Украина предложи преговори на Русија во Мариупол   СеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина во средата предложи Русија да одржи „специјална рунда разговори“ во Мариупол, опколениот пристанишен град на Азовското Море, за да ги спаси опколените „цивили и војници“, изјавија двајца украински преговарачи. Loading… „Подготвени сме да одржиме специјална рунда преговори во Мариупол. Да ги спасиме нашите момчиња (баталјон) Азов, војници, цивили, деца,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во своето последно обраќање до нацијата, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека Европската унија планира шести пакет санкции против Русија. Loading… „Работиме на тоа да биде навистина болно за руската воена машина и за руската држава како целина“, рече Зеленски.   Ова ќе бидат клучните боишта во битката за ДонбасПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија започна голема офанзива за Источна Украина, а тоа ги објавија и украинските власти завчера. Кремљ, исто така, изјави дека неговата главна цел е да го преземе регионот Донбас, откако не успеале во главниот град на Украина. Loading… Она што следува опишува како најголема битка во војната досега, а резултатотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пет сојузници, вклучително и Соединетите Американски Држави, предупредија дека новите разузнавачки информации покажуваат дека Русија е подготвена да изврши силни сајбер напади врз ривалите кои ја поддржуваат Украина. Loading… Членовите на разузнавачката мрежа Five Eyes – САД, Велика Британија, Канада, Австралија и Нов Зеланд – рекоа дека Москва може даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Главниот фокус на Русија останува на Мариупол, каде нејзините војници продолжуваат да ја напаѓаат фабриката за челик Азовстал, во која се сместени украински војници и цивили, се вели во новиот разузнавачки извештај на украинската армија. Loading… Војската, исто така, вели дека руските сили продолжуваат со нивната голема инвазија на источнаПрочитај повеќе