Војна во Украина (Page 125)

На 24 февруари 2022 година, Русија започна голема инвазија на Украина, означувајќи голема ескалација на тековната Руско-украинска војна.

Инвазијата започна утрото на 24 февруари, кога Путин најави „специјална воена операција“ за „демилитаризација и денацизирање“ на Украина.

Неколку минути подоцна, проектили и воздушни напади ја погодија цела Украина, вклучувајќи го и главниот град Киев. Следеше голема копнена инвазија од повеќе правци.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски донесе воена состојба и општа мобилизација на сите машки украински државјани меѓу 18 и 60 години. Ним им беше забрането да ја напуштат земјата.

Руските напади првично беа започнати на северниот фронт од Белорусија кон Киев. Северо-источниот фронт кон Харков, јужниот фронт од Крим и југоисточниот фронт од Луганск и Доњецк.

Во текот на март, руското напредување кон Киев запре. Поради големите загуби и силниот украински отпор, руските трупи се повлекоа од Киевската област до 3 април.

На 19 април, Русија започна обновен напад на Донбас, кој се одвива многу бавно. Луганската област беше целосно заземена до 3 јули, додека другите фронтови останаа главно неподвижни.

Во исто време, руските сили продолжија да бомбардираат и воени и цивилни цели далеку од линијата на фронтот. Меѓу нив и Киев, Лавов, Серхиивка во близина на Одеса и Кременчук.

На 20 јули, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров објави дека Русија ќе одговори на зголемената воена помош што Украина ја добива од странство како оправдување на проширувањето на фронтот за „специјални операции“ за да вклучи воени цели и во Запорожската област и во Херсонската област надвор од оригинални цели на областите на регионот Донбас.

Во продолжение последните вести поврзани со Руско-украинска војна.

Сподели со своите пријатели

Валентин Јумашев, зет на поранешниот руски претседател Борис Елцин, кој му помогна на Владимир Путин да дојде на власт, поднесе оставка како советник во Кремљ, изјавија за Ројтерс две лица блиски до Јумашев. Loading… Јумашев беше неплатен советник со ограничено влијание врз одлуките на Путин, но неговото заминување претставува отстранувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека е премногу рано да се зборува за повлекување на земјата од Заедницата на независни држави (ЗНД). Loading… „Да зборуваме објективно: ЗНД не е само Русија, туку и други земји. Кишињев доби трговско-економски придобивки не само во односите со Русија, туку и во соработката соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новите власти на сепаратистичката проруска област Јужна Осетија синоќа најавија дека ќе се откажат од организирање референдум за нивно присоединување кон Русија. Loading… Новоизбраниот претседател на таа област, Алан Гаглоев, во указот се осврна на „неизвесностите поврзани со правните последици“ од таквиот референдум, за што одлучи неговиот претходник Анатолиј Библов.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на украинската област Луганск, Серхиј Гајдаи денеска изјави дека руските војници полека напредуваат кон центарот на Северодонецк. Loading… Тој за украинската државна телевизија изјави дека украинските сили кои го бранат Северодонецк не се во опасност да бидат опколени, бидејќи може да се повлечат во Лисичанск, на спротивниот брег наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Михајло Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, рече дека Украина наскоро треба да ги добие долгоочекуваните ракетни фрлачи со повеќе цевки (cs) со дострел од повеќе од 100 километри. Loading… Ако тоа се случи, тоа ќе биде најмоќното оружје што Украина некогаш го добила од Запад.   Кремљ: УкраинскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На прославата на 40-годишнината од приемот на Шпанија во НАТО, генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, потврди дека алијансата ѝ дава клучна поддршка на Украина за да го оствари своето „право на самоодбрана, содржано во Повелбата на ОН“. Loading… Столтенберг во Мадрид изјави дека НАТО е подготвен да ја браниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските напади врз цивилната инфраструктура, вклучително и зградите во кои се наоѓаат градинките, се апсолутно невидени и токму тоа е типот на акција што руската армија сака да ја истреби, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одговарајќи на прашање за напад во Мелитопол. Loading… „Нападот врз цивилната инфраструктура, вклучителноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две сопруги и девојки на украински војници кои беа заробени од руските сили откако се предадоа од фабриката за челик Азовстал во Мариупол, изјавија за Си-Ен-Ен дека имаат малку или немаат никакви информации за тоа каде се наоѓаат нивните најблиски. Loading… „Не сум во контакт со мојот сопруг и речисиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца цивили загинаа, а петмина се ранети во гранатирањето на Северодонецк, во чии периферни делови влегоа руски војници, изјави регионалниот гувернер на Луганск, Серхи Хајдаи. Loading… Најмногу загинале жителите на еден блок во стариот дел на градот, напиша Хајдај на Телеграм, додавајќи дека подготвувале храна во дворот кога ненадејно почналоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три лица се повредени во експлозијата што се случи утринава во центарот на Мелитопол, град на југот на Украина под контрола на руските сили, пренесува РИА Новости. Loading… Автомобил паркиран во близина на една од зградите на градската управа е кренат во воздух, наведува агенцијата.   Зеленски го смени шефотПрочитај повеќе