Реџеп Таип Ердоган (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Не може да има мир додека Израел не ги признае основните права на палестинскиот народ и формирањето на државата Палестина во границите од 1967 година, изјави во четвртокот турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Loading… Турскиот претседател рече дека повиците за мир во Појасот Газа, каде Израел уби повеќе од 28.000Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека односите меѓу Турција и САД покажуваат позитивен тренд, откако постигна напредок во договорот за продажба на американски авиони Ф-16 на Анкара, објавија денеска турските медиуми. Loading… Ердоган во средата на новинарите за време на повратниот лет од Каиро изјави дека има се повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска пристигна во посета на Египет, каде што ќе се сретне со својот колега Абдел Фатех Ал Сиси за прв пат од 2012 година. Loading… Ердоган нагласи дека дијалогот ќе се фокусира на израелските акции во Појасот Газа, пренесува Ројтерс. Лидерите, чии односи беа нарушениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Партијата АКП на Ердоган работи на формирање огранок во Германија. За почеток, како што пренесуваат медиумите, таа би можела да учествува на европските избори на 9 јуни. Loading… Своето незадоволство го изразуваат политичарите на повеќе партии во Германија. Политичарите од повеќе партии во Германија изразија загриженост поради можното формирање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белата куќа денеска испрати писмо до членовите на Конгресот во кое ги повикува да ја одобрат продажбата на Lockheed Martin F-16 и комплетите за модернизација на Турција во вредност од 20 милијарди долари, објави Ројтерс, повикувајќи се на неименувани извори. Loading… Турскиот парламент во вторникот ја ратификуваше кандидатурата на ШведскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и претседателот на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) Мохамед бин Зајед ал Нахјан во телефонски разговор го потврдија нивното единство во борбата против тероризмот. Loading… Ел Нахјан му упати сочувство на Ердоган во врска со терористичкиот напад врз турските војници, соопшти прес-службата на турскиот лидер. ДеветПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера му подари коњ по име Аристократ на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој е во посета на Будимпешта. Loading… Орбан на „Фејсбук“ објави дека тоа е „подарок од една коњаничка нација на друга“, и дека е нониус пастув од ергелата Мезехеѓеш, пренесе РИА Новости. ЗаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Опозицискиот пратеник во турскиот парламент Хасан Битмез, член на партијата Фелисити (Саадет), почина денеска во градската болница во Анкара, два дена откако доживеа срцев удар во парламентот откако го заврши говорот во кој ја критикуваше политиката на владата кон Израел, соопшти турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Loading… На снимкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски разговор му рекол на американскиот претседател Џо Бајден дека САД имаат историска одговорност да постигнат траен прекин на огнот во Газа што е можно поскоро, соопшти во четвртокот кабинетот на турскиот претседател. Loading… Продлабочувањето и продолжувањето на израелските напади во Газа може даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е во посета на Грција, каде ќе се сретне со премиерот Киријакос Мицотакис и со претседателката Катерина Сакеларопулу. Loading… Како што се наведува, целта на посетата е подобрување на заладените односи меѓу овие две членки на НАТО алијансата, како и подобрување на односите на АнкараПрочитај повеќе