Рафаел Гроси

Сподели со своите пријатели

Светот не смее да си дозволи неуспех со Иран, како што се случи во случајот со Северна Кореја, која ја протера Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) и разви нуклеарно оружје, изјави главниот директор на Агенцијата Рафаел Гроси. Loading… Агенцијата нема пристап до Северна Кореја откако Пјонгјанг ги протера нивнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси изјави дека нема напредок во спроведувањето на договорот за заштитни мерки со Иран. Loading… За време на состанокот на Бордот на гувернери на МААЕ во Виена, Гроси рече дека верификацијата и мониторингот на агенцијата на нуклеарниот договор од 2015Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Персонал на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) откри мини во окупираната нуклеарна централа Запорожје, изјави вчера шефот на агенцијата Рафаел Гроси. Loading… „Експертите на МААЕ забележаа противпешадиски мини на периферијата на локацијата на нуклеарната централа Запорожје“, рече Гроси, додавајќи дека мините биле забележани во неделата. „Тимот на МААЕ претходноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на Меѓународната агенција на ОН за нуклеарна енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, денеска се сретна со жителите во областа СИ Фукушима, загрижени за безбедноста на планот на јапонската влада да испушти прочистена радиоактивна вода од уништената нуклеарна централа Фукушима во океанот. Loading… Во планот за испуштање радиоактивна вода од Фукушима,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија доби одобрение од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во вторникот за планот за ослободување на прочистената радиоактивна вода од нуклеарната катастрофа во Фукушима во океанот, и покрај силното противење од Пекинг и локалните организации. Loading… По двегодишна проценка, агенцијата на Обединетите нации заклучи дека планот на Јапонија еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на Агенцијата за атомска енергија на ОН најави дека приоритет на неговата посета на нуклеарната централа Запорожје е да обезбеди вода за ладење на реакторот и дека во тој случај електраната би можела безбедно да работи „некое време“. Loading… Според Ројтерс, Рафаел Гроси од Меѓународната агенција за атомска енергијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Конвојот на генералниот директор на МААЕ на Меѓународната агенција за атомска енергија Рафаел Гроси мораше да застане неколку минути на враќање кон територијата контролирана од Киев поради пукотници во областа, но делегацијата не беше во непосредна опасност, изјави портпаролот на МААЕ за Ројтерс. Loading… „Конвојот беше запрен и неколку минутиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија на ОН соопшти дека има значително несовпаѓање во податоците за нивото на водата на пробиената брана Каховка, која се користи за ладење на реакторите на електраната Запорожје. Loading… Генералниот директор Рафаел Гроси рече дека му е потребен поголем пристап до централата бидејќи мерењата што гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) ќе го зголеми бројот на своите инспектори во нуклеарната централа Запорожје, по експлозијата во хидроцентралата Каховка, изјави генералниот директор на агенцијата Рафаел Гроси во интервју за РИА Новости. Loading… Тој објасни дека по пробивот на станицата, која се наоѓа на Днепар, МААЕ го следиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Употребата на муниција со осиромашен ураниум не претставува директна радиолошка закана, изјави генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси. Loading… – Важно е да се разбере дека тоа не создава непосредна радиолошка опасност, за разлика од она што можевме да го имаме во Запорожје. Тоа еПрочитај повеќе