Палестина

Палестина, е држава во Западна Азија. Официјално е управуванa од Палестинската ослободителна организација (ПЛО) и има право на Западниот Брег и Појасот Газа.

Државата е признаena од 138 од 193-те членки на ОН и од 2012 година има статус на земја набљудувач нечленка во Обединетите нации.

Според Централно биро за статистика, земјата имала население од 4.420.549 луѓе во 2013 година. 93% од жителите  се муслимани, од кои огромното мнозинство се следбеници на сунитската гранка на исламот.

Земјата е поделена на шеснаесет административни поделби.

Актуелен претседател е Махмуд Абас, кој со државата владее од 2004 година.

Во продолжение сите вести од Палестина.

Сподели со своите пријатели

Германската влада планира да ја обнови соработката со агенцијата на ОН за Палестинците (UNRWA) во Газа, беше објавено во средата во заедничката изјава на министерствата за надворешни работи и развој. Loading… Одлуката уследи по истрагата на поранешната француска министерка за надворешни работи Кетрин Колона за тоа дали некои вработени воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Јамајка објави дека донела одлука да ја признае државата Палестина поради загриженоста за конфликтот во Појасот Газа и хуманитарната криза во палестинската енклава. Loading… „Оваа одлука е во согласност со силната посветеност на Јамајка кон принципите на Повелбата на Обединетите нации, кои се обидуваат да поттикнат меѓусебно почитувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската армија ги засили нападите низ Газа и нареди нови евакуации на северот на енклавата, предупредувајќи ги цивилите дека се наоѓаат во „опасна борбена зона“, пренесе Ројтерс. Loading… Пријавени се и воздушни напади и гранатирање со тенкови во централните и јужните области, велат жителите. Во објава на социјалната мрежа Х,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 100 пропалестински демонстранти беа уапсени вчера во кампусот на Универзитетот Колумбија, откако неговиот лидер ѝ дозволи на полицијата во Њујорк да ги отстрани шаторите што ги подигнаа студентите кои протестираа против акциите на Израел во Појасот Газа. Loading… Претседателката на Универзитетот Немат, Минуш Шафик, која беше критикувана одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Саудиска Арабија изрази жалење поради неусвојувањето на резолуцијата во Советот за безбедност на Обединетите нации со која се прифаќа полноправно членство на Палестина во ОН. Loading… Во официјалното соопштение на Министерството за надворешни работи на платформата Х, Кралството нагласи дека „неусвојувањето на резолуцијата ѝ овозможува на израелската окупација да продолжиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави ставија вето на нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за „прием на државата Палестина во ОН“. Loading… „За“ гласаа 12 земји-членки, а воздржани беа Велика Британија и Швајцарија. За усвојување на резолуцијата потребни се девет гласа, но под услов ниту една од петте постојани членкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство на Газа денеска соопшти дека од почетокот на војната меѓу Израел и палестинското исламистичко движење во Газа, загинале 33.843 лица. Loading… Најмалку уште 46 лица загинаа во последните 24 часа, соопшти Министерството. Во повеќе од шест месеци војна беа повредени и 76.575 луѓе.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел продолжува да воведува „незаконски“ ограничувања за хуманитарната помош за Газа, соопшти во вторникот канцеларијата за човекови права на ОН, и покрај тврдењата на Израел и други дека ограничувањата се ублажени. Loading… Израелската офанзива на Појасот Газа, предизвикана од прекуграничните напади на Хамас на 7 октомври, го претвори поголемиот делПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија силно им препорачува на своите граѓани да не патуваат во регионот на Блискиот Исток, особено во Израел, Либан и палестинските територии, освен во случаи на екстремна потреба, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Loading… Напнатата ситуација во регионот на Блискиот Исток се уште е нестабилна,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Исмаил Ханије, политичкиот лидер на Хамас, потврди дека тројца од неговите синови и четворица негови внуци биле убиени во израелски воздушен напад во Појасот Газа. Loading… Медиумите поврзани со Хамас објавија дека автомобил со неговите синови бил погоден во кампот Ал Шати во близина на градот Газа. Ханије рече декаПрочитај повеќе