Пакистан

Сподели со своите пријатели

Поранешниот пакистански премиер Имран Кан е застрелан во ногата во, како што велат неговите поддржувачи, обид за атентат. Loading… Вооружениот напаѓач, наводно, отворил оган додека поранешниот играч на крикет држел говор пред приврзаниците на митинг во Вазирабад, пишува Sky News. Неговиот помошник и поранешен министер за информации Фавад Чаудри неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации предупредија дека 5,7 милиони Пакистанци ќе се соочат со сериозен недостиг на храна во следните три месеци, како последица на катастрофалните поплави во таа земја летово. Loading… Според податоците на Светската здравствена организација, уште пред поплавите во Пакистан, 16 отсто од населението се соочувало со недостаток на храна.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пакистански воен хеликоптер се урна во југозападниот дел на земјата, при што загинаа шестмина воени лица. Loading… Меѓу нив има и двајца офицери. За време на летачка мисија во близина на градот Харнаи во провинцијата Балучистан, хеликоптерот се урнал синоќа. Засега не се познати причините за околностите на хеликоптерската несреќа.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ја започнува дводневната посета на Узбекистан, каде ќе учествува на самитот на Шангајската организација за соработка (ШСО), а предвидени се и голем број средби во билатерален и мултилатерален формат. Loading… Путин денеска ќе се сретне со претседателот на Кина Си Џинпинг, со неговиот колега од КиргистанПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Осум лица загинаа во бомбашки напад врз возилото на началникот на едно неталибанско село во Пакистан, соопшти полицијата. Loading… Висок полицаец во областа Сват, Саид Кан, рече дека убиениот шеф на мировниот комитет на селото Идриз Кан бил во обиколка на областа кога експлодирала бомба покрај патот и удрила воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека земјите во развој плаќаат „ужасна цена“ за зависноста на светот од фосилни горива додека ги обиколи деловите на Пакистан погодени од поплавите на климатските промени. Loading… Речиси 1.400 луѓе загинаа во поплавите што зафатија една третина од земјата – област со големинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Речиси 45 отсто од обработливото земјиште е веќе поплавено, што претставува сериозна закана за безбедноста на храната и дополнително придонесува за и онака наглото зголемување на инфлацијата. Loading… Други 36 лица, меѓу кои 15 деца, загинаа во различни несреќи предизвикани од дожд и поплави низ Пакистан во последните 24 часа,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на ОН, Антонио Гутереш, во петокот во Пакистан повика на „масовна помош“ за таа земја во борбата против катастрофалните поплави, кои пакистанската влада и тој ги сметаат за последици од климатските промени. Loading… Рекордните монсунски дождови и топењето на глечерите во северните планини предизвикаа поплави кои однесоа домови, патишта,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пакистанскиот суд денеска одлучи да покрене обвинение против поранешниот премиер Имран Кан за непочитување на судот, објавија локалните медиуми. Loading… Доколку биде прогласен за виновен, Кан би можел да биде „избркан“ од политиката, објави Ројтерс. Кан беше обвинет дека му се заканувал на судијата кој донел пресуда против еден одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од една третина од Пакистан е под вода, покажаа сателитски снимки од Европската вселенска агенција (ESA), а смртоносните поплави се закануваат да предизвикаат секундарни катастрофи. Loading… Храната е во недостиг откако водата опфати милиони хектари земјоделски култури и уништи стотици илјади грла добиток. Во меѓувреме, хуманитарните агенции предупредија наПрочитај повеќе