Олаф Шолц (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц во понеделникот ја отфрли можноста за вооружување на Украина со ракети Таурус со долг дострел, ако германските војници мора да бидат вклучени во употребата на тие ракети. Loading… „Не можете да испорачате систем на оружје што има многу долг дострел без да размислувате како да гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина во моментов не треба да прима крстосувачки ракети Таурус од Германија, изјави канцеларот Олаф Шолц (СПД) и објасни дека во спротивно Германија ризикува да биде вмешана во војната. Loading… „Во никој случај и никаде не треба да се поврзуваме со целите што овој (ракетен) систем може да ги погоди“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во моментов Украина не треба да добие крстосувачки ракети „Таурус“ од Германија, објаснува канцеларот Олаф Шолц (СПД) дека во спротивно Германија ризикува да биде вмешана во војната. Loading… „Во никој случај и никаде не смееме да бидеме поврзани со целите што овој (ракетен) систем може да ги погоди“, рече ШолцПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 20 европски лидери ќе се соберат денеска во Париз за да испратат порака до рускиот претседател Владимир Путин за европската одлучност во однос на Украина и да се спротивстават на наративот на Кремљ дека Русија ќе победи во војната, која влегува во третата година, објави Елисејската палата. Loading… ФранцускиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тешка задача ги чека потпретседателката на САД Камала Харис и државниот секретар Антони Блинкен на годишната безбедносна конференција што почнува утре во Минхен, каде што мора да ги убедат сојузниците дека Соединетите Американски Држави се уште се подготвени да ја заштитат нивната безбедност. Loading… Харис и Блинкен ќе присуствуваат наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц изрази загриженост поради порастот на екстремно десничарските тенденции во неговата земја 79 години по ослободувањето на концентрациониот логор Аушвиц. Loading… „Постојано се појавуваат нови извештаи: за неонацистите и нивните мрачни мрежи“, рече социјалдемократот во снименото видео обраќање објавено во саботата во знак на сеќавање на ослободувањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц е во потрага по нов личен готвач за неговото владино седиште. Loading… Потребните квалификации за нов готвач вклучуваат успешно завршена обука за „фина гастрономија“ и неколкугодишно искуство. Од кандидатот се очекува и солидно општо образование, интерес за политика и да биде доверлив, дискретен и одговорен. ГерманскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц му предложи на унгарскиот премиер Виктор Орбан да ја напушти салата и да пие кафе додека лидерите на земјите од ЕУ гласаат за почеток на преговорите за членство на Украина, пишува Politico, повикувајќи се на официјални лица запознаени со ситуацијата. Loading… „Приближно три часа по ќор-сокакотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц (СПД) денеска повика на истрајност во поддршката на Германија за Украина. Loading… „Војната веројатно нема да заврши толку брзо како што сите ние би сакале“, рече Шолц на конференцијата на Социјалдемократската партија во Берлин. Според него, Германија мора да може да помогне оваа и следните годиниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Продолжувањето на помошта за Украина во војната против Русија е од „егзистенцијално“ значење за Европа, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц. Loading… Поддршката е „од егзистенцијална важност за Украина, тоа е јасно, но на крајот и за нас во Европа“, рече Шолц во говорот пред германските парламентарци во Берлин, кадеПрочитај повеќе