Обединети нации

Сподели со своите пријатели

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе гласа за руско-кинеската нацрт-резолуција за истрагата за саботажата на гасоводите Северен тек 1 и 2. Loading… Во нацрт-резолуцијата, се испраќа предлог до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш за формирање независна меѓународна комисија за спроведување на темелна, транспарентна и независна истрага заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гостинот од Њујорк, генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, им се обрати на шефовите на држави и влади на Европската унија со драматични зборови: „Блиску сме до точката од која повеќе нема да може да се постигне цел од 1,5 степени. Затоа ни треба енергична акција“. Loading… Гутереш повикаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска престојува во Брисел, каде што на нивниот самит се среќава со 27-те лидери на Европската унија. Loading… Неговата порака до лидерите на ЕУ е дека мора да се исполни огромниот предизвик за растечката сиромаштија и глад во светот. „Мојата посета се случува воПрочитај повеќе

a person's hand is holding a green cup with water coming out of it

Сподели со своите пријатели

Недостигот на вода поради прекумерна употреба и климатските промени може да доведе до глобална криза на водата, предупредија ОН во извештајот објавен синоќа. Loading… Околу две милијарди луѓе немаат пристап до вода за пиење, а 3,6 милијарди немаат пристап до безбедни санитарни системи, се наведува во извештајот на агенцијата UN-WaterПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина „на патот кон нормализација на односите“ и нагласи дека страните мора да работат „брзо“ и „со добра волја“ за да ги „материјализираат сите свои обврски од договорот“. Loading… – Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја започна својата прва посета на Ирак во последните шест години за да покаже „солидарност“ по долгорочната политичка криза во земјата, пренесува агенцијата Франс прес. Loading… Гутереш рече дека сака да покаже „солидарност со народот и демократските институции на Ирак и солидарност што значиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Човековите права се на удар од сите страни, предупреди денеска генералниот секретар на ОН, повикувајќи на „нов моментум“ во светот што „назаднува“. Loading… Отворајќи ја 52-та седница на Советот за човекови права во Женева, Антонио Гутереш се осврна на војната во Украина. „Руската инвазија на Украина го започна најголемото кршењеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ги повика државите на ОН да гласаат против „неурамнотежениот и антируски“ потег на Украина и другите на Генералното собрание по повод една година од инвазијата на Москва. Loading… 193-членото Генерално собрание на ОН треба да гласа кон крајот на неделава за нацрт-резолуција во која се нагласува „потребата да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации објавија дека на нивните хуманитарни агенции им се потребни 5,6 милијарди долари (5,2 милијарди евра) за потребите на 11,1 милиони луѓе во Украина и 4,2 милиони бегалци во Европа. Loading… „Мораме да направиме се што е во наша моќ за да дојдеме до најтешко достапните заедници, вклучително иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-секретарот за хуманитарни прашања и координаторот за итна помош на Обединетите нации (ОН) Мартин Грифитс најави дека ОН ќе доделат 25 милиони долари помош за Сирија погодена од земјотресот. Loading… Дополнителни средства од Централниот фонд за итни случаи на Обединетите нации (ЦЕРФ) ќе помогнат да се задоволат итните потреби наПрочитај повеќе