нуклеарна енергија

gray concrete towers under white clouds and blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Русија гради повеќе нуклеарни реактори од која било друга земја во светот, објави Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Loading… Податоците од Информацискиот систем за енергетски реактори (ПРИС) покажуваат дека од вкупно 58 нуклеарни реактори кои моментално се градат ширум светот, 23 од нив ги гради Русија, пренесе Тас. „ИнтересноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француската електроенергетска компанија EDF сака да ги опреми нуклеарните централи за чести топлотни бранови за да спречи ограничувања во производството поради проблеми со ладењето, изјави директорката за заштита на животната средина Сесил Лауже за весникот Les Echos. Loading… ЕДФ ја разгледува можноста за инвестирање во капацитет за складирање на водаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран е подготвен да ја прошири соработката со Русија во енергетскиот сектор, вклучувајќи го и развојот на „мирната“ нуклеарна енергија, изјави иранскиот министер за економија Ехсан Хандузи во интервју за руската новинска агенција РИА. Loading… Русија испраќа нуклеарно гориво за електраната Бушер „Можностите за соработка на полето на „новата енергија“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц пресуди дека трите преостанати нуклеарни централи во земјата ќе можат да работат до 15 април 2023 година, ставајќи крај на политичкиот ќорсокак поради енергетската криза што ги подели неговите коалициски партнери. Loading… Во писмото објавено од владината канцеларија за односи со медиумите во Берлин, Шолц имПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финската државна електроенергетска компанија Фортум објави дека започнува двегодишна студија за изводливоста за изградба на нови нуклеарни централи во родната Финска и Шведска. Loading… Европа се обидува да ја зајакне енергетската безбедност на долг рок и да ги намали трошоците бидејќи Русија го намали снабдувањето со гас ова лето порадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неколку месеци пред истекот на рокот за затворање на последните нуклеарни реактори во Германија, кои би ја направиле земјата првата индустриска сила која не произведува нуклеарна енергија, владата во Берлин беше принудена на уште еден политички пресврт предизвикан од руската инвазија на Украина, пренесува Радио Слободна Европа (РСЕ). Loading… ГерманскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија ќе инвестира 700 милиони фунти во новата нуклеарна централа Сајзвел Ц, изјави премиерот Борис Џонсон, кој следната недела ја напушта канцеларијата на Даунинг стрит. Loading… „Сигурен сум дека ќе го средиме тоа во наредните недели. Ќе го решиме бидејќи би било апсолутно лудо тоа да не се направи“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот нуклеарен енергетски гигант Росатом ќе започне со изградба на два нови нуклеарни реактори во Унгарија во наредните недели, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто. Loading… Целта на договорот меѓу Русија и Унгарија во 2014 година е проширување на постојната нуклеарна централа Пакс. Руската нуклеарна индустрија не еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонската влада има намера да даде поттик за заживување на секторот за нуклеарна енергија, ослабен по катастрофата во Фукушима во 2011 година. Loading… Премиерот Фумио Кишида денеска најави дека ќе се разгледа можната изградба на „нуклеарни реактори од новата генерација“, што би било голема пресвртница за Јапонија. „Руската инвазија наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нуклеарната енергија е на работ на нов пораст, вредна 1.000 милијарди долари, поради нејзината зголемена привлечност повторно да стане значаен дел од енергетскиот микс на земјите благодарение на напредните технологии и се поинтензивната борба против климатските промени. Loading… Нуклеарната енергија е на пресвртница. Имено, првичниот ентузијазам во однос на неговиотПрочитај повеќе