Никол Пашинјан (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Најмалку 49 ерменски војници загинаа во судирите на границата со Азербејџан, изјави ерменскиот премиер Никол Пашинјан. Loading… „Во моментов имаме 49 загинати (војници) и за жал тоа не е конечната бројка“, рече Пашинјан за време на говорот во парламентот во Ереван. Агенцијата Интерфакс објави дека азербејџанските сили нападнале околу петПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Борбите меѓу Азербејџан и Ерменија во спорниот регион Нагорно-Карабах во Јужен Кавказ повторно се разгореа вчера вечерта со напад на ерменските позиции. Loading… Азербејџанските војници ги нападнаа ерменските позиции на три места со артилерија и оружје од висок калибар, јави руската новинска агенција, повикувајќи се на ерменското Министерство за одбрана.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Ерменија се обрати до Русија, Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ) и Советот за безбедност на ОН поради влошувањето на ситуацијата на границата со Азербејџан, јави ерменската телевизија. Loading… Претходно прес-службата на Владата на Ерменија по седницата на Советот за безбедност што ја одржа премиерот на земјатаПрочитај повеќе