Никол Пашинјан

Сподели со своите пријатели

Ерменија предлага создавање на демилитаризирана зона околу Нагорно-Карабах и на границата со Азербејџан, изјави денеска ерменскиот премиер Никол Пашинјан на состанокот на владата. Loading… Пашинјан рече дека Ереван предлага демилитаризација на граничната зона од три километри меѓу Ерменија и Азербејџан и повлекување на војниците од границата на двете земји. ТојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан денеска соопшти дека во судирите со Азербејџан оваа недела загинале 135 ерменски војници, пренесува РИА Новости. Loading… „Според последните податоци, нашите загуби се 135 загинати. Овие бројки не се конечни. Има многу ранети“, рече Пашинјан на владиниот состанок. Ерменскиот премиер изјави дека владата не смета декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По избувнувањето на низа конфликти на границата на Азербејџан и Ерменија, стравот од нова војна расте во двете земји. Loading… Овие две поранешни советски републики се во конфликт од доцните 1980-ти за регионот Нагорно-Карабах. Тие конфликти досега однесоа илјадници животи, а десетици илјади жители се раселени. Каде се наоѓаат ЕрменијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 49 ерменски војници загинаа во судирите на границата со Азербејџан, изјави ерменскиот премиер Никол Пашинјан. Loading… „Во моментов имаме 49 загинати (војници) и за жал тоа не е конечната бројка“, рече Пашинјан за време на говорот во парламентот во Ереван. Агенцијата Интерфакс објави дека азербејџанските сили нападнале околу петПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Борбите меѓу Азербејџан и Ерменија во спорниот регион Нагорно-Карабах во Јужен Кавказ повторно се разгореа вчера вечерта со напад на ерменските позиции. Loading… Азербејџанските војници ги нападнаа ерменските позиции на три места со артилерија и оружје од висок калибар, јави руската новинска агенција, повикувајќи се на ерменското Министерство за одбрана.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Ерменија се обрати до Русија, Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ) и Советот за безбедност на ОН поради влошувањето на ситуацијата на границата со Азербејџан, јави ерменската телевизија. Loading… Претходно прес-службата на Владата на Ерменија по седницата на Советот за безбедност што ја одржа премиерот на земјатаПрочитај повеќе