Никол Пашинјан

Сподели со своите пријатели

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан денеска соопшти дека е подготвен да склучи мировен договор со Азербејџан врз основа на одредбите од Декларацијата од Алмати од 1991 година. Loading… Пашинјан, кој е во официјална посета на Астана, разговараше со претседателот на Казахстан Касим-Жомарт Токаев за безбедносната состојба и стабилноста на Јужен Кавказ.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан денеска го обвини Азербејџан дека сака „тотална војна“ со Ерменија, два дена по новите судири на границата меѓу двете кавкаски земји. Loading… „Нашите анализи покажуваат дека Азербејџан сака да започне воени операции во некои области долж границата со изгледи за воена ескалација што би се претворилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев ја прекори Европската унија и предупреди дека одлуката на Франција да испрати оружје во Ерменија може да предизвика нов конфликт во регионот на Јужен Кавказ, по молскавично брзата азербејџанска воена операција минатиот месец. Loading… Минатата недела Алиев не учествуваше на средбата со ерменскиот премиер Никол Пашинјан,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ерменската полиција утрово приведе 53 демонстранти во Ереван кои бараа оставка од премиерот Никол Пашинјан. Loading… Демонстрантите од утрото ги блокираат улиците на Ереван, обидувајќи се да ги парализираат сообраќајните врски во градот. Протестите во главниот град на Ерменија не стивнуваат од минатиот вторник, кога Азербејџан започна воена операција воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан знаел за антитерористичката операција на Азербејџан, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Њујорк, пренесува агенцијата Танјуг, повикувајќи се на турски медиуми. Loading… Зборувајќи за ситуацијата во Нагорно-Карабах, Ердоган на новинарите на маргините на 78-та сесија на Генералното собрание на Обединетите нации изјави дека ерменската странаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако Ерменците од Нагорно Карабах се согласија да го положат оружјето и да влезат во преговори со официјален Азербејџан, во Ереван избувнаа протести. Loading… Демонстрантите ги обвинуваат властите, особено премиерот Никол Пашинјан, за предавство на неговиот народ во Карабах и бараат негова оставка. Од друга страна, тој експлицитно вели декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жителите на Ереван се собираат во близина на зградата на владата по извештаите за договорот за Карабах. Loading… – Ерменија не учествуваше во изготвувањето на текстот за прекин на огнот во Карабах, изјави ерменскиот премиер Никол Пашинјан. „Од официјалните информативни страници на Нагорно-Карабах дознаваме дека властите на Нагорно-Карабах го прифатилеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ерменија предлага создавање на демилитаризирана зона околу Нагорно-Карабах и на границата со Азербејџан, изјави денеска ерменскиот премиер Никол Пашинјан на состанокот на владата. Loading… Пашинјан рече дека Ереван предлага демилитаризација на граничната зона од три километри меѓу Ерменија и Азербејџан и повлекување на војниците од границата на двете земји. ТојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан денеска соопшти дека во судирите со Азербејџан оваа недела загинале 135 ерменски војници, пренесува РИА Новости. Loading… „Според последните податоци, нашите загуби се 135 загинати. Овие бројки не се конечни. Има многу ранети“, рече Пашинјан на владиниот состанок. Ерменскиот премиер изјави дека владата не смета декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По избувнувањето на низа конфликти на границата на Азербејџан и Ерменија, стравот од нова војна расте во двете земји. Loading… Овие две поранешни советски републики се во конфликт од доцните 1980-ти за регионот Нагорно-Карабах. Тие конфликти досега однесоа илјадници животи, а десетици илјади жители се раселени. Каде се наоѓаат ЕрменијаПрочитај повеќе