НАТО

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека членките на Алијансата ќе продолжат да ја снабдуваат Украина со тешко оружје и системи со долг дострел. Loading… Столтенберг на прес-конференција рече дека очекува членките на самитот на НАТО да се договорат за нов пакет помош за Киев, пренесува Ројтерс. „ИсклучителноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Евентуалната одлука на Русија да го повлече признавањето на независноста на Литванија, Летонија и Естонија ќе го принуди НАТО да ги исклучи тие земји од алијансата, изјави пратеникот во Државната дума, Евгениј Федоров, во интервју за Спутник Латвија. Loading… Федоров тврди дека руското повлекување на одлуката за признавање на независностаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финска нема да влезе во НАТО без Шведска, изјави финскиот претседател Саули Нинисто. Loading… Тој говореше за време на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во неделата во Хелсинки. „Велам дека случајот со Шведска воедно е и наш. Тоа значи дека одиме рака под рака“, рече Нинисто,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ќе ги посети Шведска и Финска, кои поднесоа барање за членство во алијансата, јавува Анадолија. Loading… Во соопштението на НАТО се вели дека Столтенберг ќе се сретне со претседателот Саули Нинисто и министерот за надворешни работи Пеко Хаависто на 12 јуни во Финска. СтолтенбергПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик генералниот секретар на НАТО Мирчеа Јоана изјави дека не гледа непосредна воена опасност за Шведска и Финска од Русија. Loading… Исто така, Јоана истакна дека е убеден дека членките кои претендираат да се приклучат на Северноатлантската алијанса ќе успеат да се приклучат и покрај противењето на Турција. Финска иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на шведската дипломатија Ан Линде (Ан) му рече на парламентот дека Шведска се обидува да постигне конструктивен напредок во преговорите со Турција во врска со кандидатурата на нордиската земја за пристап во НАТО. Loading… „Нашата апликација доби широка поддршка меѓу членките на НАТО“, рече таа во декларацијата за надворешнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, му е дијагностициран вирусот херпес зостер, па тој ќе одржи закажани состаноци во Германија и Романија преку видео врска, изјави денеска претставник на Алијансата. Loading… „Генералниот секретар ќе одржува состаноци поврзани со планираната посета на Германија и Романија од далечина, а не лично.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во оваа краткотрајна криза, нема јасни победници на домашната политичка сцена, а членството на Шведска во НАТО е осудено на пропаст, се согласуваат коментаторите на медиумите, еден ден по декларацијата за доверба на министерот за правда Морган Јохансон, при што Амине Какабаве го спречи падот на шведската социјалдемократска влада независенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

НАТО започна поморска вежба во Балтичкото Море, која ќе трае речиси две недели и во која ќе учествуваат повеќе од 7.000 морнари, пилоти и пешадија од 16 земји, а во вежбата учествуваат и земјите учеснички во Алијансата, Шведска и Финска. Loading… Годишната поморска вежба БАЛТОПС 22, започната во 1972 година,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северноатлантската алијанса ќе се фокусира на прашања што ја мачат Турција во врска со барањата на Шведска и Финска за членство во Алијансата, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, пренесува Анадолија. Loading… „Кога сојузничката Турција искажува загриженост, тогаш треба да го направиме она што секогаш го правиме во НАТО,Прочитај повеќе