НАТО

НАТО или исто така наречена Северноатлантска алијанса, е меѓувладина воена алијанса помеѓу 30 земји – членки – 28 европски и две северноамерикански.

Основана по Втората светска војна, организацијата го имплементира Северноатлантскиот договор, кој беше потпишан во Вашингтон на 4 април 1949 година.

НАТО е систем на колективна безбедност: неговите независни земји – членки се согласуваат да се бранат меѓусебно од напади од трети страни.

За време на Студената војна, НАТО функционираше како проверка на согледаната закана од Советскиот Сојуз.

Алијансата остана на сила по распадот на Советскиот Сојуз и беше вклучен во воени операции на Балканот, Блискиот Исток, Јужна Азија и Африка.

Главниот штаб се наоѓа во Брисел, Белгија, додека воениот штаб е во близина на Монс, Белгија.

Во продолжение сите вести поврзани со алијансата.

Сподели со своите пријатели

Ситуацијата на фронтот за украинскиот претседател Володимир Зеленски е ужасна и катастрофална, а изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за можноста за испраќање војници во Украина нема да помогне, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, во програма на радио Спутник. Loading… „Луѓето сфаќаат дека се изневерениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ реагираше на зборовите на Емануел Макрон дека не е исклучено испраќање на западни војници на украинска територија. Loading… Макрон вчера во Париз рече дека во моментов нема консензус за ова прашање во овој момент, но „дека ништо не е исклучено“. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека доколку тоаПрочитај повеќе

brown concrete building near body of water during daytime

Сподели со своите пријатели

Се очекува Унгарија денеска да го ратификува приемот на Шведска во НАТО, со што ќе се отстрани и последната пречка за влез на оваа скандинавска земја во Северноатлантската алијанса. Loading… Гласањето во унгарскиот парламент, кое треба да помине без проблеми по посетата на шведскиот премиер Улф Кристерсон на Будимпешта наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија денеска му даде поддршка на холандскиот премиер Марк Руте да го наследи Јенс Столтенберг на чело на НАТО, што е важна поддршка за Руте, кој важи за фаворит за оваа функција. Loading… „Руте е високо почитуван во Алијансата, има сериозни одбранбени и безбедносни ингеренции и ќе се погрижиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандскиот премиер Марк Руте обезбеди поддршка од две третини од земјите на НАТО за да ја предводи воената алијанса подоцна оваа година, изјавија во средата за Политико двајца високи функционери. Loading… „По многу интензивни дискусии меѓу сојузниците, сега стигнавме до точка каде што повеќе од 20 членки на НАТО сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот советник за национална безбедност на Трамп, Џон Болтон, верува дека Трамп ќе се обиде да најде начин да ги извади САД од НАТО, пишува Вашингтон пост. Loading… Овој месец, Трамп рече дека ќе ѝ дозволи на Русија да прави што сака со членките на НАТО кои не ги покриваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бугарското Министерство за одбрана мораше да побара од НАТО да обезбеди финансиски средства за испорака на 100 бугарски оклопни транспортери во Украина, пишува порталот Еурактив. Loading… „Бугарија ја одложува испораката на 100 оклопни транспортери на украинската армија бидејќи Министерството за одбрана побара од НАТО да ги покрие трошоците за транспортот“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведскиот министер за одбрана Пал Јонсон денеска ја поздрави одлуката на унгарскиот парламент следната недела да гласа за членството на оваа нордиска земја во НАТО. Loading… „Се разбира дека ја поздравуваме оваа одлука“, рече Џонсон, според Ројтерс. Унгарската владејачка партија Фидес предложи парламентот на земјата да гласа за ратификација наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, смета дека Србија, Босна и Херцеговина, Грузија и Молдавија ќе бидат вовлечени во НАТО според украинското сценарио. Loading… „Влезот на Финска во НАТО, а наскоро и на Шведска, е нова фаза на експанзија на исток. Алијансата ќе ги вклучи Босна и Херцеговина, Молдавија, Грузија иПрочитај повеќе

banner, europe, flag

Сподели со своите пријатели

Земјите од Европската унија се подготвуваат за евентуална победа на поранешниот американски лидер Доналд Трамп на претстојните претседателски избори во САД во ноември и разговараат за создавање структури кои би можеле да го надополнат или да бидат алтернатива на НАТО, пишува „Вашингтон пост“. “, повикувајќи се на извори. Loading… „СоПрочитај повеќе