Москва (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел денеска изјави дека меѓународната заедница мора цврсто да се обедини против тероризмот, по нападот во Москва во кој според последните информации загинаа повеќе од сто лица. Loading… „Најостро го осудувам грозоморниот напад што се случи синоќа во Москва. Тероризмот повторно гаѓаше невиниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маргарита Симонјан, главниот уредник на РТ, објави видео од сослушувањето на човек за кој тврди дека е водач на терористичка група која уби повеќе од 140 луѓе во Москва. Loading… Мажот на видеото зборува таџикистански, а неговите зборови ги преведува жена. Тој наведува дека живееле во хостел лоциран во ДмитровкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од осомничените по апсењето признал дека учествувал во терористичкиот напад на концертната сала Крокус во Москва! Loading… Снимката од сослушувањето ја објави главниот уредник на медиумската групација RT, Маргарита Симонјан на нејзиниот канал Телеграм.     Осомничениот државјанин на Таџикистан, кој цело време трепери, наведува дека пристигнал од ТурцијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на жртвите по терористичкиот напад во концертната сала „Крокус сити хол“ значително ќе се зголеми, изјави гувернерот на Московската област Андреј Воробјов. Loading… „Кога станува збор за загинатите, морам веднаш да кажам дека бројот на жртви значително ќе се зголеми“, изјави Воробјов, пренесува РИА Новости.     Тој изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 115 лица загинаа во нападот во петокот во концертна сала во западното предградие на Москва, соопшти рускиот истражен комитет. Loading… И гувернерот на московската област и одборот рекоа дека очекуваат бројот на жртвите да се зголеми додека спасувачите продолжуваат да ги расчистуваат урнатините на местото на нападот.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин им посака брзо закрепнување на сите повредени во терористичкиот напад во „Crocus City Hall“ и го пофали ангажманот на медицинскиот персонал, изјави руската вицепремиерка Татјана Голикова. Loading… Голикова изјави за новинарите дека претставници на руската влада, вклучително и министерот за здравство Михаил Мурашко, го информирале ПутинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ситуацијата во Москва, по синоќешниот терористички напад во концертната сала „Крокус сити хол“, во кој загинаа 93 лица, од раните утрински часови е вонредна, а голем број противпожарни и полициски возила има околу сала, јавува репортерот на Танјуг. Loading… Во близина на зградата се наоѓаат голем број полицајци кои јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон денеска изјави дека Велика Британија најостро го осудува терористичкиот напад врз градското собрание Крокус во близина на Москва. Loading… Камерон на платформата „Х“ напиша дека ваквото „страшно насилство“ не може ништо да оправда. Камерон изрази сочувство до семејствата на жртвите, пренесува Танјуг. Според досегашнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц го осуди терористичкиот напад на „Crocus City Hall“ во близина на Москва. Loading… Шолц на платформата „Х“ напиша дека го осудува терористичкиот напад врз невините концерти во Москва. „Нашите мисли се со семејствата на загинатите и повредените“, рече Шолц, пренесе ТАСС. Според досегашните податоци, во терористичкиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Таџикистан е во контакт со Москва во врска со наводната вмешаност на таџикистански државјани во терористичкиот напад на „Crocus City Hall“, изјави денеска за Тасс портпаролот на таџикистанското Министерство за надворешни работи, пренесува Танјуг. Loading… Портпаролот изјави дека таџикистанските власти се во близок контакт со нивните руски колеги во врскаПрочитај повеќе