мигранти

Сподели со своите пријатели

Велика Британија најави дека планира да го намали бројот на легални имигранти во земјата со зголемување на минималната плата што мора да ја заработат за една третина, поради притисокот врз премиерот Риши Сунак да се справи со рекордниот број на нови имигранти. Loading… Високите нивоа на легална миграција доминираа воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Комбе со 29 мигранти од Сирија се судрило со германски полициски автомобил откако возачот се обидел да ја избегне полициската контрола во близина на границата на Германија со Полска, соопшти денеска полицијата. Loading… Полицијата соопшти дека во судирот нема повредени, пренесе АП. 50-годишниот возач е под истрага поради сомнение декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца државјани на Авганистан се осомничени дека организирале шверц на мигранти од Конго, Камерун и Брегот на Слоновата Коска од Атина до Куманово. Добија и 30 дена притвор. Loading… – На 12.04.2022 година, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Французинката Седела Роман, случајно додека џогирала на плажта во Вајт Рок – канадски град на самата граница со американската сојузна држава Вашингтон, ја минала територијата на САД, поради што 15 дена била притворена во американскиот центар за мигранти. – Кога ќе се сетам на тоа си помислувам – зарем морашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанскиот произведувач за облека „Јунајтед колорс оф Бенетон“ е критикуван по започнуваљњето контроверзна рекламна кампања на која се гледаат фотографии од мигранти спасени од Медитеранот. Во рекламата се гледаат мигранти во појаси за спасување во друштво на волонтери. Хуманитарната организација „SOS Mediterane“ го критикуваше „Бенетон“ затоа што користи фотографии одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На Инстаграм профилот на „National Geographic“ пред неколку дена објавена е видео снимка која била направена во едно село покрај Сомбор во Србија. Видео-снимката која прикажува стара, трошка куќа околу која има снег, двајца мажи кои бегаат од зимата и жена со дете, ја прегледале скоро 200.000 луѓе. Иако наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во близина на Велес синоќа околу 22.30 часот меѓу железничките станици „Рајко Жинзифов“ и „Пчиња“ меѓународен воз, кој сообраќа на релација Солун – Белград, прегазил 14 мигранти, од големата група која се движела по пругата одејќи кон Србија. Loading… На местото на железничката несреќа, екипи на прва помош стигнале одПрочитај повеќе