Мевлут Чавушоглу

Сподели со своите пријатели

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу ја предупреди Шведска дека Анкара нема да го поддржи нејзиното членство во НАТО алијансата доколку не преземе мерки против Курдистанската работничка партија /ПКК/, која е прогласена за терористичка организација во Турција. Loading… ПКК одржа митинг во Стокхолм каде беа упатени навреди кон турскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поддршката на Турција за Украина за време на конфликтот ги намали „некои од ефектите од бруталната војна“, изјави во четвртокот шефот на НАТО Јенс Столтенберг, пофалувајќи ги напорите на Анкара, пренесува Анадолија. Loading… – Сакам да и се заблагодарам на Турција за сета поддршка на Украина. Најсовремените дронови и бродовиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција ја критикуваше Грција за нејзиниот наводно „нечесен и неискрен“ пристап кога станува збор за прашањата на Егејското Море и Источниот Медитеран. Loading… Говорејќи на настан организиран од Фондацијата за политички, економски и социјални истражувања во Анкара, турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу рече дека Атина го блокира патотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција нема да ја признае анексијата на Доњецката и Луганската Народна Република, регионите Херсон и Запорожје кон Руската Федерација, како што никогаш не ја призна анексијата на Крим, изјави денеска од Токио турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Loading… „Нема да ја признаеме анексијата на Крим и за оваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека рускиот претседател Владимир Путин му рекол на турскиот лидер Таип Ердоган дека постои можност да се врати на преговорите со Киев, но под нови услови. Loading… Чавушоглу изјави дека Путин ова го кажал во разговорите со турскиот колега на маргините наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новата шведска влада сега треба да одговори на безбедносните грижи што ги покрена Турција во замена за укинувањето на ветото за членството на Шведска и Финска во НАТО, изјави во средата турскиот министер за надворешни работи. Loading… Двете земји поднеле барање да се приклучат на безбедносната алијанса како одговор наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска ја повика Ерменија да ги „запре провокациите“ против Азербејџан. Loading… „Ерменија треба да престане со своите провокации и да се фокусира на мировните преговори и соработката“ со Баку, напиша Чавушоглу на Твитер. На три места на границата на Ерменија и Азербејџан денескаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека меѓу земјите на Западот и НАТО има и такви кои не сакаат да заврши конфликтот во Украина. Loading… Чавушоглу рече дека не сака да каже за кои земји станува збор, но дека тоа добро го знае генералниот секретар наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција и Израел одлучија да ги обноват целосните дипломатски врски. Loading… Двете земји повторно ќе назначуваат меѓусебни амбасадори, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. „Именувањето на амбасадор е еден од чекорите за нормализирање на односите. Таков позитивен чекор дојде од Израел како резултат на тие напори, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција отсекогаш поддржувала политичко решение на сирискиот конфликт, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Loading… „Режимот (сирискиот) не верува во политичко решение, тој верува во воено решение. Трајното решение е политичкото. Тоа го кажуваме од самиот почеток“, рече Чавушоглу во Анкара на прес-конференцијата со неговиот латвиски колегаПрочитај повеќе