Меѓународен кривичен суд

Сподели со своите пријатели

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес синоќа гласаше за нацрт-закон со кој се воведуваат санкции против членовите на Меѓународниот кривичен суд (МКС), чиј обвинител побара издавање налог за апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Loading… Предлогот има мали шанси да помине во горниот дом на Сенатот, каде демократите се мнозинство, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужна Африка поднесе жалба до Меѓународниот суд на правдата во Хаг (МСП) со барање да се дејствува итно за да се спречи гладот ​​во Појасот Газа, соопшти кабинетот на јужноафриканскиот претседател. Loading… „Јужна Африка побара од МСП да нареди дополнителни, итни мерки против Израел, што се вели дека е воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг денеска го отвора еднонеделното рочиште за правните последици од израелската окупација на палестинските територии, на кое пред судиите треба да се обратат претставници на повеќе од 50 земји. Loading… Пред судот најпрво ќе се обрати палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал Малики,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словенија одлучи официјално да се приклучи на постапката пред Меѓународниот суд на правдата (МСП), барајќи советодавно мислење за политиката на Израел во Појасот Газа, Источен Ерусалим и Западниот Брег – барање што му претходи на обвиненијата за геноцид во Јужна Африка поднесени до судот минатата недела . Loading… Во декемвриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот суд на правдата (МСП) во петокот соопшти дека ќе започне со разгледување по завршувањето на дводневното рочиште за јужноафриканскиот случај кој го обвини Израел за геноцид врз Палестинците во Газа. Loading… „Денеска завршија јавните расправи за барањето за воведување привремени мерки поднесено од Република Јужна Африка во случајот соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во сенката на крвавата војна во Појасот Газа, Меѓународниот суд на правдата го разгледува барањето на Јужноафриканската Република (ЈАР) против Израел за геноцид, што израелската влада го нарекува „неосновано и лицемерно“. Loading… На првиот ден од судењето во Хаг, Холандија, претставниците на ЈАР го обвинија Израел дека сака да јаПрочитај повеќе

flag, israeli, israel

Сподели со своите пријатели

Израел денеска ќе одговори на обвинувањата на Јужна Африка пред Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг дека воената операција на Израел во Појасот Газа претставува наводен геноцид. Loading… Јужна Африка, која го поднесе случајот до МСП во декември, побара од судиите во четвртокот да му наредат на Израел веднашПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тел Авив денеска ќе се појави на обвинителна клупа на Меѓународниот суд на правдата под обвинение за геноцид во војната во Појасот Газа. Loading… Израелскиот претседател Исак Херцог ги отфрли обвинувањата како „сурови и бесмислени“. Јужна Африка, всушност, поднесе тужба до судот во Хаг за да го принуди Израел веднашПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белата куќа синоќа ја критикуваше како „неоснована“ тужбата што Јужна Африка ја поднесе до Меѓународниот суд на правдата против Израел, тврдејќи дека еврејската држава извршила геноцид во Појасот Газа. Loading… „Ова барање е неосновано, контрапродуктивно и не се заснова на факти“, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на БелатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелските власти најавија дека ќе ја изнесат својата одбрана пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, каде Јужна Африка минатата недела започна процес против еврејската држава, обвинувајќи ја за геноцид во Појасот Газа, пренесоа медиумите. Loading… „Израел, долгогодишен потписник на Конвенцијата за геноцид, нема да ја бојкотира (судската) постапка. ЌеПрочитај повеќе