Меѓународен кривичен суд

Сподели со своите пријатели

Украина ја нарече Русија терористичка држава пред највисокиот суд на ОН, на почетокот на рочиштето за случајот за поддршката на Москва за проруските сепаратисти обвинети за соборувањето на летот МХ17 на Малезија ерлајнс во 2014 година. Loading… Тоа е првпат правните претставници на Украина и Русија да се сретнат предПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг ќе ја сослуша тужбата на Украина против руската агресија во источна Украина, во правната постапка што треба да започне денеска. Loading… Украина поднесе тужба против Русија во 2017 година, долго пред актуелната војна, за поддршка на проруските бунтовници во регионот на Донбас иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса изјави дека владејачката партија на Африканскиот национален конгрес во неговата земја одлучила дека би било „разумно“ Јужна Африка да се повлече од Меѓународниот кривичен суд (МКС) поради „нефер третман“ кон другите земји. Loading… „Владејачката партија, Африканскиот национален конгрес, одлучи дека е мудро Јужна Африка да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот комесар за правата на децата, која беше обвинета од Меѓународниот кривичен суд (МКС) заедно со претседателот Владимир Путин за воени злосторства во Украина, изјави денеска дека тврдењата на МКС се лажни и нејасни. Loading… На 17 март, МКС со седиште во Хаг издаде налози за апсење на Путин иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По една година руска агресија врз Украина, ситуацијата и фактите на теренот укажуваат дека мировниот договор е сè уште многу далеку, а Кремљ е свесен дека сите ветувања за „брз крај на специјалната воена операција“ одамна паднал во распаѓање. Loading… Јавниот имиџ на Путин како „челичен борец за Русија“, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот кривичен суд (МКС) изрази загриженост поради руските „закани“ кои уследија по издавањето налог за апсење на претседателот Владимир Путин за воени злосторства. Loading… Изјавата на Меѓународниот кривичен суд дојде откако поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев се закани дека ќе го погоди Хашкиот трибунал за воени злосторства со хиперсонични ракетиПрочитај повеќе