Лондон

aerial photography of London skyline during daytime

Сподели со своите пријатели

Велика Британија ги забрзува плановите за заштита на Лондон од поплави предизвикани од затоплувањето на климата и зголемувањето на нивото на морето, со што го отфрла својот план за заштита на центарот на градот за 15 години, пренесува Хина. Loading… Лондон, кој се наоѓа на приливиот тек на реката Темза,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лондонските полициски сили дозволија во нејзините редови да се развие сексистичко, расистичко и хомофобично однесување, се предупреди во вторникот во новиот независен извештај, во кој се повикува на „целосна реформа“ на институцијата, која е во криза по серијата скандали. Loading… „Полицијата не ги заштити своите службеници и членовите на општествотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утре е годишнината од војната. Вака денеска изгледа патот пред руската амбасада во Лондон Loading… Денеска дел од улицата пред руската амбасада во Лондон е обоена во боите на украинското знаме – жолта и сина. Фотографијата на Твитер ја објави британскиот активистички колектив Лед од Магари. „Утре е првата годишнинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Амбасадата на САД во Лондон е блокирана поради безбедносен инцидент. Loading… На луѓето внатре им било кажано да се држат подалеку од прозорците, а надвор од зградата биле забележани кучиња трагачи, пишува Мирор. Очевидец во зградата за Мирор изјавил дека обезбедувањето „сè уште ја проценува ситуацијата“ и дека оние штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сопствениците на печки на дрва наскоро би можеле да бидат казнети со по 300 фунти, откако владата објави дека ќе го забрани поседувањето на уредите. Loading… Според Тајмс, печките на дрва кои станаа симбол на средната класа станаа поголеми загадувачи од автомобилите. Локалните власти одговорни за спроведување на правилата заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Црквата Св. Марко во северозапден Лондон, која е стара над 150 години и категоризирана со втор степен на културно наследство, е уништена во пожар во текот на ноќта. Loading… Лондонската противпожарна бригада (LFB) соопшти дека нема извештаи за повредени и дека причината за пожарот се уште не е позната, јавуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маж е уапсен под сомнение дека се обидел да убие седумгодишно девојче од возило во движење пред црква во Лондон, јавува Би-Би-Си. Loading… Едно девојче е тешко рането, а друго девојче (12) и четири жени се повредени во близина на црквата Свети Алојсиј во Еустон. Градската полиција соопшти дека мажПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две лица загинаа во престрелка во јужен Лондон, јавува Sky News. Loading… Престрелката се случила во Брикстон синоќа околу 19:50 часот по локално време. На местото на злосторството се пронајдени две мртви машки тела. Сторителот не е познат и никој не е уапсен. На местото на настанот е пронајден уништенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца полицајци се избодени со нож во центарот на Лондон во раните утрински часови, еден е тешко повреден. Loading… Полицијата соопшти дека двајца полицајци биле нападнати во областа Хејмаркет во централен Лондон. Двајцата се повредени, еден е хоспитализиран. Извор изјави за Mail Online дека еден полицаец бил прободен со ножПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали некогаш сте помислиле дека еден велосипед може да биде поскап од некој автомобил? Ако не сте, знајте дека и тоа е можно. Компанијата „Goldgenie“ од Олдон, која ги произведува овие велосипеди, ги продава за неверојатни 250.000 фунти, односно, скоро 330.000 долари. Дали би пробале од коктелот со злато иПрочитај повеќе