Курди

Сподели со своите пријатели

Ирански проектили и дронови синоќа погодија бази на иранските курдски опозициски групи во Ирак, соопштија членови на курдската партија. Loading… Демократската партија на Ирански Курдистан, курдска иранска група во егзил во Ирак, соопшти дека ирански ракети земја-земја и дронови ги погодиле нејзините бази и блиските бегалски кампови во Која иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

17 лица загинаа во турските воздушни напади врз позиции на режимските сили во северна Сирија, по судирите меѓу турските сили и курдските борци во текот на ноќта, соопшти невладината организација. Loading… „Седумнаесет борци загинаа во турски воздушен напад врз позиција на сирискиот режим во близина на турската граница“ во селотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турски воени авиони, хеликоптери и беспилотни летала погодија курдски воени цели, кампови, тунели, засолништа и складишта за муниција во северен Ирак, изјави министерот за одбрана Хулуси Акар за државната новинска агенција Анадолу. Loading… Акар посочи дека турската операција продолжува успешно според планираното и вклучува ангажман на командоси. „Целите се идентификуваниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„САД работат против интересите на Турција, Иран, а можеби и Русија на северот на Сирија, каде испраќаат воени залихи во областа под контрола на курдските сили“, рекол турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. – Ако САД велат дека испраќаат 5.000 камиони и 2.000 теретни авиони оружје за борба против Исламската државаПрочитај повеќе