Костарика

Сподели со своите пријатели

Бројот на луѓе кои го преминаа опасниот Панамски провлак, кој ги поврзува Панама и Колумбија, достигна рекордно високо ниво од 400.000 во годината што завршува во септември, покажуваат официјалните податоци. Loading… Повеќе од половина од тие мигранти биле деца и бебиња, се вели во соопштението за печатот на панамското МинистерствоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди западниот брег на Костарика, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Loading… Епицентарот на земјотресот бил на 40 километри јужно од главниот град Сан Хозе, на длабочина од 40 километри, јавува Ројтерс. Нема информации за жртви или материјална штета.Прочитај повеќе

a large group of tires

Сподели со своите пријатели

Костарика, земја каде површинското ископување е забрането, стана светски лидер во екстракција на тешки метали како литиум, не од Земјата, туку од стари батерии. Loading… Фабриката за рециклирање Fortech е основана пред речиси три децении во градот Картаго, на 27 километри од главниот град Сан Хозе, а нејзините вработени јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Костарика денеска соопшти дека Пекинг признал дека еден од кинеските балони прелетал над Костарика и дека кинеската амбасада во Сан Хозе се извинила за овој инцидент. Loading… Амбасадата, како што се наведува, „инсистирала дека балонот се користел за научни цели, пред се за следење наПрочитај повеќе