КК Куманово

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово го запишаа својот шестти пораз во домашниот шампионат откако на гостински терен беа совладани од составот на МЗТ Скопје Аеродром со резултат 87:74. Сите четвтрини завршија во корист за домаќинот иако кумановци се трудеа да изненадат и да се реваншираат за победата која ја претрпеа во првиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со почеток во 18 часот кошаркарите на Куманово денеска му гостуваат на минатогодишниот шампион МЗТ Скопје Аеродром во рамките на 16 коло од Првата кошаркарска лига на Македонија. Ова е последен натпревар за овој месец, бидејќи во меѓувреме ќе се одиграат натпреварите во Купот кој годинава ќе се одржи воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бобан Стајиќ, Адем Мекиќ, Марјан Јанески, Александар Штерјов и Димитар Караџовски се играчите од Кошакарскиот клуб Куманово кои се најдоа на поширокиот репрезентативен список на селекторот Јорданчо Давитков. Најголемиот дел од репрезентативците ставени на списокот на Давитков се од кошаркарските клубови Куманово и МЗТ Скопје Аеродром. Петмината кумановци заедно соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Гостивар ќе биде противник на Куманово во рамките на кошаркарскиот Куп на Македонија кој и оваа година ќе се игра во Спортската сала Јасмин во Кавадарци од 16. до 18. февруари. Првите осум екипи од Првата лига по првата полусезона, односно заклучно 11. коло, ќе бидат дел одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На вечерашниот натпревар во рамки на 7-тото коло од кошаркарската Супер Лига, КК Кожув изгуби дома од КК Куманово со резултат  84:86 (16:18, 15:28, 21:17, 32:23). Со победата, КК Куманово обезбеди пласман во плеј – оф. Гоцевски за гевгелискиот состав имаше 21 поен (седум скокови), додека за Куманово два повеќе имашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На вечерашниот натпревар од 6-тото коло на кошаркарската Супер – лига, КК Куманово оствари убедлива победа над Карпош Соколи, совладувајќи ги со резултат 96:80.    Loading…   Во преполната сала во Куманово, домашниот тим од првите минути забележа водство над гостите, со резултат 47:36 на првото полувреме.   За КумановоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Куманово, вчеранавечер на домашен терен го пречека Фени Индустри, во рамки на комплетирање на 5 -тото коло од кошаркарската супер лига. Loading… Домаќинот со водство во текот на сите 40 минути против Фени Индустри, заслужено славеше со 85-76. Поените на Мандиќ, Луковиќ и Јанески му донесоа рано водствоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановските гледачи покрај малите екрани, дербито помеѓу КК Работнички и КК Куманово кој се одигра во Скопје во рамки на натпреварувањата од 4 -тото коло на кошаркарската Супер – лига, проследија натпревар кој е далеку од сите стандарди за пренос на спортски натпревар. Натпреварот пренесуван преку МРТВ беше проследен со една камера,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Попладнево од 18:00 и 19:00 часот ќе се одиграат трите редовни натпревари од 4.коло во Суперлигата. Соколи гостуваат на МЗТ во Градското дерби од 18:00 часот, додека еден час подоцна ќе почнат и натпреварите Работнички – Куманово и Фени Индустри – Кожув. Од 19:00 часот во Градскиот парк во Скопје,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со три коша разлика, во продолжение, екипата на Карпош Соколи го совлада КК Куманово со резултат 98-95. Соколи ја зацврстија одбраната во последниот период и користејќи ги неколкуте грешки во организацијата на кумановци,  а со поените на Кнежевиќ на помалку од 2 минути до крајот, стигнаа и до водство од 81-80.Прочитај повеќе