Киев (Page 2)

Киев е главен град и најнаселен град на Украина. Се наоѓа во северно-централна Украина по реката Днепар.

Од 1 јануари 2021 година, градот имаше население од 2.962.180, што го прави седмиот најнаселен град во Европа.

Киев е важен индустриски, научен, образовен и културен центар во Источна Европа. Тој е дом на многу високотехнолошки индустрии, високообразовни институции и историски знаменитости. Има широк систем на јавен превоз и инфраструктура, вклучувајќи го и киевското метро.

Општината на градот има посебен правен статус во Украина во споредба со другите административни поделби на земјата.

Градоначалникот е Виталиј Кличко, кој положи заклетва на 5 јуни 2014 година.

Во продолжение сите вести од Киев.

Сподели со своите пријатели

Објавено е видео кое покажува што останало од руските тенкови, оружје и возила по повлекувањето кај Киев. Loading… Видеото е снимено од репортер на германски Билд. Да потсетиме, пред неколку дена започна повлекувањето на руските сили во близина на Киев, за што и Украина и Западот рекоа дека е всушностПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско изјави дека размислува за патување во украинскиот главен град Киев, пишува Гардијан, пренесува Ројтерс. Loading… На прашањето на новинар во авион од Рим за Малта дали размислува за покана од украинските политички и верски власти, Франциск одговори: „Да, на масата е“. Тој не даде повеќе детали.   НорвешкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата земја разменила нацрт-документи за безбедносни гаранции со голем број земји. Loading… Потребни ни се безбедносни гаранции од многу земји, рече Зеленски во интервју за Фокс њуз, додавајќи дека тоа важи и за членките на НАТО, како и за земјите кои не се делПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утрово, украинскиот претседател Володимир Зеленски ги предупреди Украинците дека руските сили што се повлекуваат создале „целосна катастрофа“ околу Киев со поставување мини на „целата територија“. Loading… „Тие ја поткопуваат целата територија. Тие ги поткопуваат куќите, опремата, дури и телата на убиените“, рече Зеленски во видео обраќањето до нацијата.   САДПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко изјави денеска дека се водат „големи“ битки северно и источно од главниот град на Украина. Loading…   Украина: Русија остана без 17.700 војници во инвазијата   „Ризикот од смрт во Киев е доста голем и затоа мојот совет до сите што сакаат да се врататПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, денеска изјави за Ројтерс дека украинските сили ја туркаат руската армија североисточно и северозападно од главниот град Киев. Loading… Но, руските сили сега се обидуваат да го опколат Чернихив, град во северна Украина, рече советникот на Зеленски.   Нова експлозија во рускиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили соопштија дека продолжуваат делумно да ги повлекуваат руските сили од северен Киев кон границата со Белорусија. Loading… Во нивното ново дневно ажурирање, тие исто така објавија дека руските војници ограбувале пред да се повлечат. Ограбиле и цивилен имот, рекоа, а пленот го зеле со себе.   Загинаа 8Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс Виталиј Кличко во интервју за „Скај њуз“ изјави дека бројот на луѓе во главниот град на Украина е драстично намален од почетокот на инвазијата. Loading… – Пред војната, пред само два месеци, во градот живееле околу 2,5 милиони луѓе. Киев бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утрово повторно одекнаа експлозии во близина на Киев, јавува Би-Би-Си и ја пренесува најавата на украинската армија дека руските сили вршат апсења во Запорожје на југоистокот на Украина и Херсон на југ. Loading… Денот повторно започна со сирени за воздушен напад, по што следеа силни удари од периферијата на градот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хуманитарните коридори за евакуација на цивили од населените места лоцирани во борбената зона денеска нема да бидат отворени, изјави вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук. Loading…   Мариупол на работ на хуманитарна катастрофа: 160.000 луѓе заробени без струја, вода и храна   Таа утринава на Телеграм напиша дека украинските разузнавачи известувалеПрочитај повеќе