Киев

Сподели со своите пријатели

Шпанскиот премиер Педро Санчез во наредните денови ќе отпатува за украинскиот главен град Киев за да се сретне со претседателот Володимир Зеленски, изјави владин извор за Ројтерс. Loading…   Русија ги повика украинските војници во Мариупол да се предадат   Санчез го следи примерот на неколку други европски лидери, вклучителноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанија во наредните денови повторно ќе ја отвори амбасадата во Киев, изјави денеска премиерот Педро Санчез во интервју за ТВ каналот „Антена 3“. Loading…   Се е подготвено за големите воени вежби во Летонија   Шпанската амбасада во главниот град на Украина беше евакуирана на 24 февруари, кога руските војнициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советникот на началникот на кабинетот на украинскиот претседател, Олексеј Арестович, се закани дека ќе ѝ возврати на Москва во случај на руски напад врз Киев. Loading… Реагирајќи на предупредувањето на Министерството за одбрана на Русија дека ќе ги нападне центрите каде се носат одлуките, вклучително и Киев, Арестович за каналотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Доставувањето оружје на Украина беше главната цел на посетата на претседателите на Полска, Литванија, Летонија и Естонија на Киев, изјави заменик министерот за надворешни работи на Полска, Павел Јаблонски, на радио станицата РМФ ФМ. Loading… Полскиот претседател Анджеј Дуда во средата заедно со колегите од Летонија, Литванија и Естонија гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел, рано утринава пристигнаа во главниот град на Украина, Киев. Loading…   Украина: Имаме 7.000 загинати руски војници во фрижидерите, Русија не сака да ги земе   Фон дер Лајен и Борел синоќа соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утре во Киев ќе разговара со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, соопшти портпаролот на украинскиот претседател Сергеј Никифоров. Loading…   Нови цели на санкциите: Кои се ќерките на Путин?   Зборувајќи за националната телевизија, Никифоров рече дека од безбедносни причини не може даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ги повлече своите војници од регионот на Киев по наредба на рускиот претседател Владимир Путин, како гест на добра волја во преговорите со украинската страна, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading…   Кремљ најави воена парада на 9 мај   „Со цел да создадеме поволни услови заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен оваа недела ќе отпатува за Киев на средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Loading… Таа ќе биде придружувана од високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел.   President @vonderleyen and HRVP @JosepBorrellF will travel this week to KyivПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, побара од европските политичари да ги прекинат сите комерцијални врски со Москва, велејќи дека сите исплати испратени во Русија се „крвни пари“ кои ја зајакнуваат руската армија. Loading…   Може ли на Путин да му се суди за воени злосторства?   „Секое евро, секој денарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Блогерот Антон Птушкин, кого на Јутуб го следат 267.000 луѓе, сними видео за актуелниот живот во Киев. Loading… Антон се прошета низ градот и рече дека се чувствувал како да е во паралелна реалност додека шетал низ урнатините на разни продавници и аптеки кои ги посетувал во последните десет години.Прочитај повеќе