карневал

Сподели со своите пријатели

Десетици илјади луѓе се очекуваат денеска на улиците во Њу Орлеанс на парадата по повод на т.н. „Масен вторник“, со кој завршува сезоната на карневалот воочи Велигденскиот пост, но и по повод одбележва 300 години од основањето на овој пристанишен град на американската сојузна држава Луизијана.   Loading…   „Рекс“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Португалија започна годинешниот карневал,познат по политичката сатира, а на улиците во градот Торес Ведрас можат да се видат фигури од ајкули со ликовите на претседателите на Русија и САД, Владимит Пурин и Доналд Трамп, но и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун.   Loading…   Главите со ликот на ПутинПрочитај повеќе