Њу Орлеанс слави 300 години постоење на „-Масниот вторник“ (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Десетици илјади луѓе се очекуваат денеска на улиците во Њу Орлеанс на парадата по повод на т.н. „Масен вторник“, со кој завршува сезоната на карневалот воочи Велигденскиот пост, но и по повод одбележва 300 години од основањето на овој пристанишен град на американската сојузна држава Луизијана.

 

Loading...

 

„Рекс“ и „Зулу“ се две најстари парадни групи во Њу Орлеанс на „Масниот вторник“ (Mardi Gras на француски“, кој таму е државен празник. Парадните групи денеска ќе се појават со огромни фигури, балони, живописни покретни платформи, пренесува АП.

 

 

Семејствата содецата се собираат долж улиците за да ја набљудуваат парадата.


Leave a Reply