Каја Калас

Сподели со своите пријатели

Од естонската премиерка Каја Калас е побарана оставка, бидејќи нејзиниот сопруг е косопственик на компанија која работи во Русија. Loading… Два големи естонски весници ја повикаа да поднесе оставка, а две анкети покажаа дека мнозинството од испитаниците веруваат дека таа треба да се повлече, пренесува Ројтерс. Калас рече дека неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Партијата Реформист на естонската премиерка Каја Калас го обезбеди првото место на парламентарните избори во неделата, резултат што треба да обезбеди останување на цврсто проукраинската влада во Талин. Loading… По пребројувањето на 98 отсто од гласачките ливчиња, резултатите покажуваат дека либералната група Каје Калас освоила 31,5 отсто од гласовите. НаПрочитај повеќе