Јужна Кореја

Сподели со своите пријатели

Неуспешното лансирање на севернокорејски сателит во раните утрински часови предизвика паника во Јужна Кореја и Јапонија, каде што беа издадени воздушни предупредувања, но тие брзо беа откажани кога сомнителниот предмет падна во морето, пренесува Хина. Loading… Севернокорејската државна новинска агенција KCNA објави дека сателитот кој носел нуклеарно оружје се урналПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во понеделник ќе пристигнат во Сеул, каде ќе се сретнат со јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јеол. Loading… Ова е прва посета на европските лидери кои учествуваа на самитот на Г7 во Хирошима, Јапонија, таа источноазискаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја денеска ги обвини САД и Јужна Кореја за интензивирање на „нуклеарната уцена“ со заеднички воени вежби и рече дека ќе преземе соодветни мерки против „лудилото на потикнувачите на војни“. Loading… „Нивниот заговор да нѐ уништат воено е уште еден јасен показател дека лудилото на непријателските воени поттикнувачи достигнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужна Кореја денеска потпиша договор со Украина, со кој се обезбедува пакет финансиска помош од 130 милиони долари за оваа земја разурната од војна. Loading… Првата дама на Украина, Олена Зеленска, во вторникот како специјален претседателски пратеник се сретна со претседателот на Јужна Кореја, Јун Сук-јеол, соопштија од кабинетот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави дека неговата земја е подготвена да биде партнер со Јужна Кореја во клучни проекти за минерална и чиста енергија и одбрана од севернокорејските нуклеарни и ракетни закани, пренесува Хина. Loading… Во обраќањето пред јужнокорејскиот парламент, Трудо рече дека Канада е посветена на зголемување на воениотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужна Кореја наскоро ќе соработува со Кина на повисоко ниво и ќе бара можност за дипломатски ангажман со цел трилатерална соработка со Јапонија и Кина, изјави јужнокорејскиот амбасадор во Вашингтон Чо Хјун-донг. Loading… Чо на настан организиран од Центарот за стратегиски и меѓународни студии во Вашингтон рече дека пандемијата КOVID-19Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во четвртокот Кина ги предупреди Јужна Кореја и САДда не „провоцираат конфронтација“ со Северна Кореја. Loading… „Сите страни треба да се соочат со суштината на проблемот со [корејскиот] полуостров и да имаат конструктивна улога во промовирањето на мирно решение на проблемот“, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, МаоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нуклеарен напад од Северна Кореја би бил самоубиство на тој режим, изјави американскиот претседател Џо Бајден во Белата куќа со јужнокорејскиот претседател, кому му вети цврста поддршка и одговор на секој нуклеарен напад од Пјонгјанг. Loading… САД ќе одговорат на секој нуклеарен напад од Северна Кореја, изјави јужнокорејскиот претседател ЈунПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јеол се состана со извршниот директор на Tesla, Илон Маск, во средата во Вашингтон за да разговараат за инвестициите во неговата земја, соопшти кабинетот на Јун. Loading… Двајцата се состанаа на барање на Маск затоа што Јун е во шестдневна државна посета на САД, рече високиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За Сеул одлуката дали да испорача оружје на Украина „ќе зависи од Русија“, соопшти денеска канцеларијата на корејското претседателство. Loading… Кабинетот на јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол соопшти дека „Јужна Кореја не може да стои со скрстени раце пред масакрот што меѓународната заедница го сфаќа сериозно“. „Русија ќе ѝ позавиди наПрочитај повеќе