Јужна Кореја

Сподели со своите пријатели

Војската на Јужна Кореја продолжи да емитува пропагандни преноси против Пјонгјанг преку звучници насочени кон Северна Кореја, откако земјата повторно испрати балони за ѓубре преку границата, изјавија извори во Сеул за новинската агенција Јонхап, пренесе Танјуг. Loading… Војската на Јужна Кореја предупреди дека може да го зголеми бројот на звучнициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот офицер на ЦИА и висок функционер на Советот за национална безбедност Сју Ми Тери е обвинета дека служела како таен агент на јужнокорејската разузнавачка служба, соопшти денеска американското Министерство за правда. Loading… Според обвинението пред федералниот суд на Менхетен, Сју Ми Тери добивала скапа стока, вклучително и луксузни чантиПрочитај повеќе

gray concrete road between brown trees during daytime

Сподели со своите пријатели

Предупредување за обилни врнежи беше издадено во делови од северната провинција Ѓеонгги во Јужна Кореја, бидејќи во пограничниот град Паи за еден час паднаа 100 милиметри дожд. Loading… Корејската метеоролошка управа (KMA) објави дека 10 градови и окрузи во споменатата провинција издале предупредување за обилни врнежи, при што се предвидуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Висок севернокорејски дипломат, кој престојувал во Куба, пребегнал во Јужна Кореја, потврдија за Би-Би-Си од безбедносната агенција во Сеул. Loading… Се верува дека политичкиот советник е највисокиот севернокорејски дипломат кој пребегнал во Јужна Кореја од 2016 година. Дипломатот дезертирал во ноември, соопшти Националната разузнавачка служба (НИС). Честопати поминуваат месеци предПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Јо Јонг денеска изјави дека Јужна Кореја ќе се соочи со „погубни последици“ за нејзините пропагандни летоци против Пјонгјанг што ги испраќа на Север. Loading… „Се чини дека ситуацијата станува неприфатлива. Повторно силно ги предупредуваме. Тие треба да бидат подготвени да платат ужасна и скапаПрочитај повеќе

people walking on sidewalk near high rise buildings during daytime

Сподели со своите пријатели

Политичар во Јужна Кореја е критикуван за опасното и неосновано мислење дека се „подоминантната“ улога на жената во општеството е причина за зголемување на бројот на самоубиства кај мажите. Loading… Во извештајот, градскиот советник во Сеул, Ким Ки-дук, тврди дека зголемениот број вработени жени им отежнува на мажите да најдатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја утринава истрела две балистички ракети, во најновата серија вакви тестови, соопшти јужнокорејската војска. Loading… Првата ракета со краток дострел беше лансирана рано утринава, а десет минути подоцна втора, неидентификувана ракета, соопшти началникот на здружениот штаб на Јужна Кореја. „Нашата војска го зајакнува надзорот и будноста во подготовките заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја започна голема акција против сè што се смета за влијание од Југот – од венчаници до употреба на сленг, открива нов извештај. Loading… Извештајот на јужнокорејските власти се заснова на сведоштвата на стотици луѓе кои избегале од земјата. Меѓу нив е и случајот со 22-годишник кој бил погубенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја тврди дека успешно тестирала ракета со повеќе боеви глави – софистицирано оружје што ќе ѝ овозможи да ја надмине ракетната одбрана во континенталните Соединетите Американски Држави – по лансирањето за кое Јужна Кореја и Јапонија рекоа дека завршило неуспешно. Loading… Во средата, Пјонгјанг „успешно спроведе тест за одвојувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја лансираше повеќе од 250 балони за ѓубре кон Јужна Кореја во текот на ноќта, соопшти денеска јужнокорејската војска. Loading… Тоа е шесто вакво лансирање од крајот на минатиот месец, а поради тоа аеродромот во близина на Сеул беше затворен околу три часа, пренесува Јонхап. Околу 100 балони, главноПрочитај повеќе