Јакутија

Сподели со своите пријатели

Руската Федерална агенција за стопанисување со шуми денеска соопшти дека во 20 региони во таа земја избувнале 222 пожари, а во Јакутија и во Забајкалска област е прогласена вонредна состојба. Loading… Според извештаите, околу 5.000 припадници на противпожарната служба се на терен, пренесува Ројтерс. Во Јакутија, локалните медиуми објавија декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Многумина тврдат дека Ојмјакон е најстуденото населено место на Земјата. Тоа е село кое се наоѓа во Јакутија во источниот дел на Сибир. Loading… Најниската температура е измерена во февруари 1933 година и изнесувала -71,2 степени Целзиусови.     Станува збор за бројка што ќе ја видите испишана на бројниПрочитај повеќе