Ивана Ѓорѓиевска

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Совет на Општина Куманово Ивана Ѓорѓиевска на денешната прес-конференција во врска со детската градинка „Ангел Шајче“ од Куманово истакна дека моментално се запишани 635 деца повеќе од капацитетот на установата. Loading… „Мнозинството од Советот на Општина Куманово никако не е против зголемување на бројот на деца во воспитнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Совет на Општина Куманово Ивана Ѓорѓиевска, денеска одржа прес-конференција во врска со работењето на ЈОУ Детска градинка „Ангел Шајче“ во Куманово. Loading… Во своето излагање, Ѓорѓиевска упати прашања согласно тврдењата на директорката на оваа детска установа и доставените табеларни прегледи од кои се гледа дека од 40% доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Советот на Општина Куманово Ивана Ѓорѓиевска на денешната прес конференција одговори на вчерашните обвинувања на директорката на Детската градинка „Ангел Шајче“ Марина Алексоввска. Loading… Алексовска вчера рече дека Советот не одобрил зголемување на капацитетите за згрижување во градинката со што нови уписи есенва нема да има. Според Ѓорѓиевска,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот на Општина Куманово денеска на 26та седница донесе одлука за доделување парична помош за справување со поплавите во Општина Делчево. Loading… Општина Делчево која претходно прогласи природна непогода од поплави, на помош од Куманово ќе добие сума од 300.000 денари. Предлогот до советот го достави Елена Доцевска Божиновска, координаторПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општина Куманово размислува да го продолжи субвенционирањето проектот за бесплатен автобуски превоз во градот. Loading… Ова го потврди претседателката на Советот на Општина Куманово, Ивана Ѓорѓиевска, која истакна дека на следната седница ќе биде презентирана изготевна анализа за тоа колку граѓаните ја користат услугата. – На оваа седница на СоветПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двасетина основци од Куманово заедно со штитениците на двата центри за лица со интелектуална попреченост изминатите четири дена твореа во рамките на Детскиот ликовен камп „АСНОМ“. Loading…     Станува збор за 13то издание на оваа културна манифестација која е во организација на Фондацијата за култура и спорт, а соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ревијална трка од хуманитарен карактер ќе се одржи на 27 мај (сабота) со почеток во 10 часот на булеварот „Октомвриска револуција“. Loading… Станува збор за трка по кружна патека, со почеток и крај кај Браво кеј, информираше претседателката на Советот на општина Куманово, Ивана Ѓорѓиевска на денешната седница. Трката сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски и претседателката на Советот Ивана Ѓорѓиевска денеска по повод 8ми Март ги посетија дамите од Домот за стари лица „Зафир Сајто“. Loading…     – На почитуваните припаднички на понежниот пол кои престојуваат во домот, на нивните негователки и персонал им подаривме рози, изразувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Делегација на Општина Куманово предводена од градоначалникот Максим Димитриевски денеска положи свежо цвеќе на гробот на великанот Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје. Loading…     Заедно со Димитриевски пред гробот на великанот Делчев цвеќе положија и претседателката на Советот на Општина Куманово Ивана Ѓорѓиевска и директорот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По скоро 400 точки лани се водела дебата на 17 седници во Советот на Општина Куманово, рече денеска претседателката Ивана Ѓорѓиевска презентирајќи го извештајот за реализација на програмата. Loading… Како што рече Ѓорѓиевска од вкупниот број седници, 14 биле редовни, две биле за советнички прашања и една од седниците билаПрочитај повеќе