Италија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Германската полиција уапсила десетици луѓе низ целата земја, како дел од истрагата против италијанската мафија „Ндрангета“, соопшти германското обвинителство и полицијата. Loading… Полицијата уапси четири лица во Баварија, 15 во Северна Рајна-Вестфалија и десет во Рајнланд-Пфалц. Запленети се значителни докази од десетици локации, вклучително и домови и канцеларии. Осомничените сеПрочитај повеќе

brown wooden table and chairs

Сподели со своите пријатели

Децата и младите се повеќе бараат одговори на интернет, вели Антонио Пелаи, психотерапевт за деца и млади и истражувач на Универзитетот во Милано. Loading… Наставата за сексуално образование сè уште не е задолжителен дел од наставната програма во цела Италија. Ова ја става земјата во група со Полска, Словачка, Литванија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Амбасадорот на Република Италија Андреа Силвестри денеска е во работна посета на Куманово при што имаше неколку средби и активности. Loading… Силвестри посетата ја започна со состанок со кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски, средба на која се дискутирало за повеќе теми во доменот на образованието, културата, политиката и економијата.    Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони го заузда евроскептицизмот и ја омекна запаливата реторика со која дојде на власт како лидер на екстремната десница, но додека на меѓународно ниво проектира стабилност со силна поддршка за Украина по руската инвазија, таа води културни војни внатрешно со инсистирање на националниот идентитет, одбрана на традиционалнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави дека италијанските евакуирани кои се обиделе да го напуштат Судан биле погодени од конфликтот. Loading… „По еден ден нетрпеливо чекање, сите наши граѓани кои сакаа да го напуштат Судан беа евакуирани. Меѓу нив има и странци“, се вели во соопштението на Мелони. Мелони изрази благодарностПрочитај повеќе

bunch of people swimming beach

Сподели со своите пријатели

Закупите на италијанските плажи мора да бидат предмет на непристрасни и транспарентни тендери, објави денеска Судот на правдата на Европската унија. Loading… Лиценците за изнајмување лежалки и чадори се традиционално контролирани од семејството во Италија и се пренесуваат од генерација на генерација, и покрај ривалските претприемачи кои тврдат дека сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската комисија во вторникот објави дека ќе обезбеди дополнителни средства за Италија во борбата против нерегуларната миграција. Loading… Нагласувајќи ја важноста од достоинствен и хуман третман на барателите на азил, еврокомесарот за буџет и администрација Јоханес Хан рече дека мора да се зголеми солидарноста меѓу членките на ЕУ и отиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поради шверц на кокаин меѓу Калабрија и Палермо, уапсени се 21 лице, а запленети се околу 50 килограми кокаин. Loading… Кокаинот бил складиран во Калабрија, а куририте го донеле во Сицилија, пишува Ansa. Според извештаите, на чело на уапсената група биле двајца браќа, синови на членови на мафијата.Прочитај повеќе

white concrete building with red flag on top under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Италија го укина ембаргото за продажба на оружје на Обединетите Арапски Емирати, соопшти владата во Рим. Loading… Оваа одлука уследи откако Емиратите престанаа да имаат каква било воена улога во јеменскиот конфликт, но и затоа што направија напори да ја поддржат земјата разорена од војна во стабилизација и инвестиции воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Здравствената состојба на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (86) е подобра, но тој ќе остане на одделението за интензивна нега, соопштија денеска од болницата во Милано каде што се лекува. Loading… Берлускони минатата среда беше примен во болница поради пневмонија, покрај леукемијата која претходно му беше дијагностицирана, пренесува Ројтерс. „ВоПрочитај повеќе