Италија

Сподели со своите пријатели

Поранешен дилер на дрога, кој стана доушник, им го предал вештачкиот остров што го поседува крај брегот на Дубаи на италијанските власти со надеж за полесна казна. Loading… Информацијата беше објавена за време на судењето во Неапол во понеделникот. Станува збор за судење во кое се обвинети околу 20 обвинети,Прочитај повеќе

white and red calendar on white wall

Сподели со своите пријатели

Италијанскиот бездомник кој минатиот месец на лотарија освоил 37.000 евра, но не можел да го искешира ливчето бидејќи имал застарени документи, на крај на помош му дошле властите кои му овозможиле да ги добие парите, објавија италијанските медиуми. Loading… Џанлуиџи, попознат по прекарот Касано, на почетокот не можел да гоПрочитај повеќе

fire in the middle of the field

Сподели со своите пријатели

Вулканот Етна во јужна Италија, поточно на островот Сицилија, повторно исфрла пепел и лава. Loading… Еден од најактивните европски вулкани повторно еруптираше и исфрла лава. Продолжува вулканската активност на Етна, која е висока околу 3.300 метри. Активниот југоисточен кратер на вулканот, кој првпат стана активен овој месец, минатиот викенд повторноПрочитај повеќе

Body of Water With People Rowring on Boat Beside Tall Building

Сподели со своите пријатели

Дневните посетители на Венеција во одредени денови од 25 април следната година ќе треба да платат влез од пет евра, соопштија денеска градските власти. Loading… Градскиот совет веќе во септември договори пробна исплата на влезната такса, а сега го објавија и календарот кога ќе наплатат влезница. Градските власти одлучија дневнитеПрочитај повеќе

white concrete building with red flag on top under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Италија треба да преземе посилни активности за да се справи со нивото на дефицит и долг, рече извршната директорка на ММФ Кристалина Георгиева. Loading… „Сметаме дека она што е во италијанскиот буџет треба да се зајакне“, рече таа, а пренесува италијанскиот весник „Кориере дела сера“. „Фискалното прилагодување што го преземаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина привремено ќе воведе безвизен режим за граѓаните на Франција, Германија, Италија, Холандија, Шпанија и Малезија да ја посетат втората по големина економија во светот во обид да го поттикне туризмот по пандемијата. Loading… Од 1 декември до 30 ноември следната година, граѓаните на оние земји кои влегуваат во КинаПрочитај повеќе

artificial intelligence, robot, ai

Сподели со своите пријатели

Франција, Германија и Италија постигнаа договор за заедничко регулирање на вештачката интелигенција (АИ), покажува заеднички документ до кој дојде Ројтерс, што се очекува да ги забрза преговорите на европско ниво. Loading… Трите влади поддржуваат доброволни обврски за помали и поголеми компании за вештачка интелигенција во Европската унија. Европската комисија, европскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 200 луѓе беа осудени на 2.200 години затвор во еден од најголемите судски процеси против членови на мафијата што некогаш бил одржан во Италија. Loading… Судењето траеше три години, а тие беа осудени за нивната поврзаност со Ндрангета, една од највлијателните криминални организации во Европа. Тие беа осудениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Албанската влада го претстави предлог-законот за договор со Италија за заедничко процесуирање на некои барања за азил на мигрантите кои пристигнуваат во Италија по море. Loading… Предлог-законот ќе се расправа во 140-члениот парламент, во кој владејачките социјалисти на премиерот Еди Рама имаат 74 места. Албанскиот премиер Еди Рама и италијанскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици наводни членови на најмоќната италијанска мафија, Ндрангета, и нивните соработници ја чекаат пресудата оваа недела по историското тригодишно судење. Loading… Обвинителите побараа затворски казни за вкупно речиси 5.000 години за 322 обвинети. „Волкот“, „Дебели“, „Дарги“ и други беа обвинети за вртоглава серија злосторства. Со седиште во сиромашниот јужен регионПрочитај повеќе