Италија

Сподели со своите пријатели

Комитетот против тортура на Советот на Европа (КПТ) денеска објави извештај за својата периодична посета на Италија во 2022 година, во кој се наведува дека затворите во таа земја се преполни, дека во нив има многу насилство и побара посебни мерки. за жени и трансродови лица. Loading… Извештајот е направенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тројца криминалци шверцувале гориво во Италија. Италијанските власти замрзнаа имот во вредност од 149 милиони евра. Loading… Горивото било увезено преку две компании со седиште во ЕУ од рафинерии во Словенија и Хрватска, користејќи возила на хрватска транспортна компанија управувана од еден од наводните членови на злосторничкото здружување. Европското јавноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Артем Ус, син на гувернерот на регионот Краснојарск, избега од домашен притвор во Италија само еден ден откако судот се согласи да го предаде на американските власти. Loading… Ус е обвинет за шверц на воена технологија, а беше уапсен на аеродромот Малпенса во Милано врз основа на меѓународна потерница воПрочитај повеќе

black and brown chess piece on white tray

Сподели со своите пријатели

Карабинерите морале да интервенираат на железничката станица во Монца, бидејќи 49-годишен маж со мароканско потекло пијан лежел на пругата. Loading… „Бев поспан и сакав да спијам“, им рекол човекот на карабинерите, пренесува Анса. Како резултат на тоа, возот од Милано до Ерба доцнел околу 30 минути во средата попладне. КарабинеритеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска специјалните единици на италијанските карабинери ја уапсија Росалија, сестрата на неодамна уапсениот шеф на „Коза ностра“ Матео Месина Денаро, под обвинение за мафијашко здружување. Loading… Истрагата ја координирало обвинителството во Палермо, а според истражителите, Росалија со години му помагала на својот брат да избегне апсење. Деталната белешка за здравјетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мафијашкиот бос Марко Радуано (39), кој издржувал затворска казна за разни кривични дела, побегнал од затворот на Сардинија со помош на чаршаф. Loading… Радуано, познат и како Палоне, е осуден на девет години затвор. Тој побегнал во саботата наутро од затворот со максимална безбедност „Бадуе Карос“ во Нуоро, кој сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот тајкун и пријател на Владимир Путин, Владимир Соловјов објави видео на Твитер во кое ја напаѓа и се заканува на Италија. Loading… „Нека треперат европските копилиња. Повторно ќе ги поминеме Алпите и ќе видиме дали се сеќаваат во Милано како ги бакнуваа рацете на руските војници“, вели Соловиев воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанските партии од власта и опозицијата, вклучително и министрите во владата на Џорџа Мелони, се „обединија“ во отпорот кон европските планови за целосно забрана на производството на нови возила со мотори со внатрешно согорување за 12 години. Loading… Регулативата за која пратениците на Европскиот парламент „тесно“ гласаа, а која предвидуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неделните суви зимски временски услови ја поттикнаа загриженоста дека Италија е изложена на ризик од нова суша по алармантната состојба минатото лето, а научниците и еколошките здруженија велат дека главната причина е тоа што на Алпите има помалку од половина од нормалното количество снег. Loading… Венеција, каде што поплавите сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанскиот туризам годишно заработува 27 милијарди евра од модата, од кои десет милијарди евра доаѓаат од странски туристи, објави италијанската министерка за туризам, Даниела Сантанче. Loading… Таа на отворањето на саемот за облека и обувки во Милано изјавила дека 51 отсто од странските туристи во Италија купуваат чевли, пренесува Бизнис.ба.Прочитај повеќе