Иран (Page 28)

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канани, денеска ги обвини САД за одложување на индиректните преговори за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година и посочи дека размената на затвореници со Вашингтон не е поврзана со преговорите за нуклеарната програма. договор. Loading… Канани истакна дека треба да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран рече дека е подготвен да размени затвореници со САД и ја повика администрацијата во Вашингтон „да дејствува наместо да игра на сцена“. Loading… Техеран побара ослободување на повеќе од десет Иранци во САД, меѓу кои седум иранско-американски двојни државјани, двајца Иранци со постојан престој во САД и четворица иранскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранските власти денеска соопштија дека писмено ги испратиле своите конечни предлози за заживување на нуклеарниот договор со големите сили, пренесе агенцијата АП. Loading… Иранската државна агенција Ирна не соопшти детали за предлогот, но навести дека Иран сè уште не прифаќа посредување на Европската унија и покрај предупредувањата дека во тојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран денеска на полноќ ќе одговори на документот презентиран од Европската унија на нуклеарните преговори во Виена, познат како „завршен текст“, најави иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан. Loading… Иранскиот министер за надворешни работи ги повика САД да покажат флексибилност за рестартирање на нуклеарниот договор од 2015 година.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Насер Канани изјави дека Салман Ружди и неговите поддржувачи се виновни за нападот во кој славниот писател минатиот петок беше неколку пати избоден со нож на јавен настап во американската држава Њујорк. Loading… „Ние категорично негираме каква било поврзаност меѓу агресорите и ИранПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Иран, невиноста пред брак е важна за многу девојки и нивните семејства. Loading… Понекогаш мажите бараат потврда за невиност, практика што Светската здравствена организација (СЗО) ја прогласи за кршење на човековите права. Но, во изминатата година се повеќе луѓе почнаа јавно да зборуваат против тоа. „Ти ме измами даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руска ракета со ирански сателит утрово беше успешно лансирана во орбитата. Loading… Сателитот „Кајам“ е лансиран во 5 часот и 52 минути со руска ракета Сојуз од космодромот Бајконур, седиштето на руските вселенски лансирања лоцирано во јужен Казахстан, пишува Скај њуз. Техеран ги отфрли тврдењата дека Москва може да гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Преговорите меѓу Иран и САД за заживување на меѓународниот нуклеарен договор од 2015 година продолжија во „сериозна“ атмосфера, рече рускиот претставник на преговорите. Loading… Во 2018 година, САД се повлекоа од договорот меѓу светските сили и Иран, со кој Техеран ја ограничи својата нуклеарна програма во замена за отстранување наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран во четвртокот објави дека пушти во употреба нова центрифуга за збогатување ураниум, откако Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) усвои резолуција за таа земја. Loading… Иранското Министерство за надворешни работи ја оцени резолуцијата како „избрзана“ и „неурамнотежена“. Управниот одбор на МААЕ во средата го повика Иран целосно да соработуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку десет патници загинаа во железничка несреќа во Иран рано утринава, кога неколку вагони на патнички воз излетаа од шините, повеќе од 50 луѓе се повредени, меѓу кои и оние кои се здобија со тешки повреди, јави државната телевизија. Loading… Според извештајот на тој медиум, бројот на жртви би можелПрочитај повеќе