Индонезија

park with fountain near buildings

Сподели со своите пријатели

Индонезиската влада објави дека во својот буџет за 2024 година ќе издвои 2,7 милијарди долари за изградба на нов главен град. Loading… Кабинетот на претседателот и десетина станбени блокови за работниците треба да бидат завршени следната година, пренесува Ројтерс. Индонезиската влада веќе инвестираше околу 2 милијарди долари во изградба наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 15 лица загинаа, а 19 се водат како исчезнати откако денеска потона траект кај индонезискиот остров Сулавеси, соопшти националната агенција за пребарување и спасување. Loading… На траектот кој потона околу полноќ имало 40 патници, а причината за несреќата се уште е нејасна, се наведува во соопштението на агенцијата. СоопштеноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди индонезиската провинција Папуа, соопшти Националната геофизичка агенција. Loading… Не е издадено предупредување за цунами, пренесува Ројтерс. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 33 километри, на копно. Земјотресот беше силно почувствуван во Џајапура, главниот град на Папуа, ноПрочитај повеќе

brown coated monkey on branch

Сподели со своите пријатели

Едногодишна истрага на Би-Би-Си откри садистички глобален синџир за мачење мајмуни што се протега од Индонезија до САД. Loading… Откри дека стотици купувачи од САД, Велика Британија и други земји им платиле на Индонезијците да мачат и убиваат бебиња со долга опашка макаки. Синџирот за мачење животни започнал на YouTube,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индонезискиот мировен план за Украина, кој е донекаде сличен на предлогот на Кина, ги истакнува длабоките глобални поделби, но и амбивалентноста на земјите надвор од Западот во однос на најголемиот вооружен конфликт во Европа од Втората светска војна, пишуваат светските медиуми, наведувајќи дека планот наишол на силно противење од ЗападПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 11 лица загинаа, а едно се води како исчезнато по превртување на траект во близина на источниот брег на индонезискиот остров Суматра, соопшти во петокот националната агенција за пребарување и спасување. Loading… Фериботот превезувал околу 74 луѓе до малиот остров Танјунг Пинанг во близина на соседен Сингапур и сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силен земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала го погоди западниот дел од индонезискиот остров Суматра, соопшти Индонезиската геофизичка агенција (БМКГ), поради што е издадено предупредување за цунами. Loading… Претходно Европскиот медитерански сеизмолошки институт (EMSC) соопшти дека земјотресот бил со јачина од 6,9 степени. По земјотресот, чиј епицентарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца членови на екипажот загинаа, а еден е исчезнат, откако избувна пожар на танкер што превезуваше гориво до терминалите на индонезиските острови Бали и Ломбок, соопшти денеска енергетската компанија Пертамина. Loading… Екипажот на изнајмениот танкер МТ Кристин броел 17 членови и превезувал речиси шест тони гориво кога избувнал пожарот.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,3 степени го погоди денеска централниот регион Сулавеси во Индонезија. Loading… За земјотресот јави и Индонезиската агенција за метеорологија, климатологија и геофизика (BMKG). Според досегашните податоци, во земјотресот нема загинати, а не е забележана ниту материјална штета, додава БМКГ, пренесува агенцијата ВНА. Земјотресот се случил воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку четири лица загинаа, а неколку згради се оштетени во земјотресот со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала што денеска го погоди најисточниот регион на Индонезија Папуа, соопшти агенцијата за катастрофи на земјата. Loading… Четирите жртви биле во кафулето кога земјотресот предизвикал уривање на зградата, соопшти агенцијата, истакнувајќи декаПрочитај повеќе