Игор Коломојски

Сподели со своите пријатели

Оправданувајќи го со вонредната состојба во земјата, украинската влада одлучи да ги национализира стратешките компании во земјата, кои досега беа во сопственост на олигарси. Loading… Меѓу нив, најинтересен е секако Игор Коломојски, олигарх кој бил близок со претседателот Зеленски. Коломојски беше сопственик на телевизискиот канал 1+1, кој ја емитуваше серијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По наредба на украинскиот претседател Володимир Зеленски, државата ја презеде контролата врз пет стратешки компании кои претходно беа во сопственост на украински олигарси, поради, како што беше објаснето, воените напори на земјата. Loading… Според Фајненшл тајмс, украинската влада го запленила најголемиот производител на нафта во земјата, Укрнафта, како и Укртатнафта,Прочитај повеќе