Холандија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Канабисот ќе биде легален за прв пат за одгледување, продавање и консумирање канабис во Холандија од петок, како дел од четиригодишниот пробен период на национално ниво. Loading… Зарем тоа не е веќе легално? Една од најголемите заблуди за Холандија, чиј главен град Амстердам со децении е најатрактивното место за пушењеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Адвокатите за човекови права побараа од судот во Холандија да го запре извозот на делови за борбени авиони во Израел кои би можеле да се користат во нападите врз Газа. Loading… Организациите за човекови права рекоа дека испораката на делови за Ф-35 ја прави Холандија соучесник во можните воени злосторстваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандскиот премиер во заминување Марк Руте е јасен фаворит да стане шеф на НАТО, иако шокантната изборна победа на екстремната десница во Холандија може да го загрози неговото наследство, пишува Франс 24. Loading… Голем број дипломати го ставаат Руте многу пред другите кандидати – вклучувајќи го и естонскиот премиер МинистеркатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Герт Вилдерс и неговата екстремно десничарска партија ПВВ, која победи на изборите во Холандија, се против влезот на нови членки во Европската унија, особено Украина, за која бараат укинување на помошта од ЕУ и сериозно размислуваат за референдум за излегувањето на Холандија од Унијата. Loading… Медиумите и аналитичарите во ЕУПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина привремено ќе воведе безвизен режим за граѓаните на Франција, Германија, Италија, Холандија, Шпанија и Малезија да ја посетат втората по големина економија во светот во обид да го поттикне туризмот по пандемијата. Loading… Од 1 декември до 30 ноември следната година, граѓаните на оние земји кои влегуваат во КинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици луѓе се собраа во петокот вечерта на плоштадот Дам во холандскиот град Амстердам против победата на екстремно десничарската Партија за слобода (ПВВ) на Герт Вилдерс на изборите одржани на 22 ноември, јавува Anadolu. Loading… Екстремно десничарската, антиисламска ПВВ победи на општите избори во Холандија, а нејзиниот лидер изјави декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Екстремно десничарскиот политичар Герт Вилдерс, победникот на неодамнешните парламентарни избори во Холандија, долго време е еден од најнепрепознатливите холандски претставници во земјата и во странство, а е познат по неговата остра кампања против имиграцијата, Европската унија и исламот, пишува Politico. Loading… Вилдерс сега е во позиција да стане нов премиерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француската десничарка Марин Ле Пен изјави дека холандските граѓани имаат право на самоопределување, што вклучува потенцијално излегување од Европската унија, споредувајќи ја ситуацијата со Брегзит, пренесува Euroactiv, повикувајќи се на радио FranceInter. Loading… Изборната платформа на новиот премиер на Холандија, екстремната десница, Герт Вилдерс, вклучуваше референдум за „Негит“, односно потенцијалноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европските екстремни десничари му честитаа на својот холандски колега Герт Вилдерс за победата на вчерашните парламентарни избори во Холандија, јавуваат светските агенции. Loading… На Вилдерс, меѓу другите, му честитаа француската Марин Ле Пен, унгарскиот премиер Виктор Орбан, шпанската партија Вокс и германската Алтернатива за Германија (АфД). Надминувајќи ги сите предвидувања,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Антиисламскиот десничарски популист Герт Вилдерс извојува драматична победа на општите избори во Холандија, според последните резултати со речиси сите преброени гласови. Loading… По 25 години во парламентот, неговата Партија на слободата (ПВВ) треба да освои 37 места, значително повеќе од нејзиниот главен ривал, левичарскиот сојуз. Неговата победа ја потресе холандскатаПрочитај повеќе